Музично-меморіальний музей Соломії Крушельницької
en / de

Музично-меморіальний музей
Соломії Крушельницької у Львові

Філія: Меморіальний музей Станіслава Людкевича

Веб-сайт створений за підтримки Управління культури та туризму Львівської міської ради.

Середа, 09 березня, 2011

9 березня - 5 квітня 2011 р. виставка "Музична Шевченкіана"

Музична Шевченкіана у фондах Музично-меморіального музею Соломії Крушельницької


       Тарас Григорович Шевченко (1814-1861) був не лише геніальним поетом, видатним художником, а й освіченою людиною в музичній справі, прекрасним знавцем та інтерпретатором української народної пісні. Можливо саме тому його поетичні тексти стали основою багатьох народних пісень, надихали композиторів для написання музичних творів різних жанрів, і таким чином сприяли розвитку музичної культури України.

У Галичині твори Шевченка були провідниками української народної ідеї. Величезне враження та захоплення, яке викликала творчість Великого Кобзаря серед українців, сприяли тому, що починаючи з 1865 року його ім’я вшановувалося на Шевченківських концертах в усіх містах Галичини. Особливий резонанс отримав перший Шевченківський концерт у Львові (1868 р.), де прозвучали музичні інтерпретації Шевченкового “Заповіту” – Миколи Лисенка та галицького композитора Михайла Вербицького, які й започаткували музичну Шевченкіану.

Шевченківські вечори мали велике значення для дальшого розвитку нашої музичної культури і сприяли заснуванню співочих та музичних товариств. У цих концертах в різний час брали участь видатні українські співаки – О. Мишуга, С. Крушельницька, М. Менцинський, М. Голинський, І. Синенька-Іваницька, М. Скала-Старицький та ін. Традиція святкування Шевченкових роковин живе й сьогодні не лише в Україні, але й в інших країнах, де мешкають українці. На виставці представлені афіші та програми Шевченківських концертів, які відбувалися у Львові, а також в Німеччині, США та Канаді.

Музична Шевченкіана – це тема надзвичайно широка, багатогранна і актуальна. Впродовж майже двох століть поезія Великого Кобзаря залишається невичерпним джерелом натхнення для українських композиторів.

Першим і найпліднішим інтерпретатором Шевченкових творів є класик української музичної культури Микола Лисенко. В Західній Україні значне місце посідає творчість композитора Станіслава Людкевича з його монументальний твором “Кавказ”. А скільки музичних інтерпретацій має тільки один Заповіт? Крім згаданих творів Лисенка та Вербицького можна назвати “Заповіт” Л. Ревуцького, В. Барвінського, Б. Лятошинського (що є широкою мистецькою обробкою пісні за музикою вчителя з Полтави Гладкого), С. Людкевича (найбільший формою з усіх). Немає українського композитора, який би більшою чи меншою мірою не звертався до шевченкової поезії. Російські композитори П. Чайковський, С. Рахманінов, М. Мусоргський також писали твори до текстів Шевченка.

Створено не тільки вокально-симфонічні, хорові композиції, але й театральні вистави за сюжетами Шевченкової поезії: опери “Катерина” М. Аркаса, “Наймичка” і “Сотник” М. Вериківського, “Марина” Г. Жуковського, “Назар Стодоля” В. Костенка, “Гайдамаки” (автори: В. Рибальченко, Ю. Мейтус і М. Тіц), балет “Лілея” К. Данькевича та суто інструментальні твори, як симфонічні поеми “Лілея” Г. Майбороди, “Тарас Шевченко” К. Данькевича, “Пам’яті Кобзаря” А. Штогаренка, симфонія-дума “Шевченківські образи” Л. Колодуба.

На виставці представлені нотні видання з творами на тексти Т.Шевченка, починаючи від 80-х років ХІХ ст. і до наших днів, програми концертів, фотографії відомих українських співаків – інтерпретаторів вокальної Шевченкіани, альбоми-пам’ятники, які належали племінницям С. Крушельницької – Одарці та Ользі Бандрівським, архівні грамплатівки, рецензії на концерти, музикознавчі дослідження та інші матеріали з фондів Музично-меморіального музею Соломії Крушельницької у Львові.

Виставка присвячена вшануванню 150-ої річниці від Дня смерті Тараса Шевченка.

 

Архів

 

Довідка для відвідувачів:

Музично-меморіальний музей Соломії Крушельницької

79007, м. Львів, вул. С. Крушельницької, 23.
Тел. 38(032) 261 04 76, тел/факс 261 04 74
e-mail: [email protected]

Експозиція музею працює щодня з 10 до 17 год.
Вихідний день – вівторок.

Порядок проведення екскурсій у СУБОТУ, НЕДІЛЮ та НЕРОБОЧІ ДНІ:

Екскурсійний супровід згідно такого розкладу:
10.30, 12.00, 14.00, 16.00
Група – до 15 осіб

Вхідний квиток:

  • для учнів і пенсіонерів – 10 грн.
  • для студентів – 20 грн.
  • для дорослих відвідувачів – 30 грн.

Екскурсійне обслуговування для всіх категорій відвідувачів – 100 грн.

Відділ: Меморіальний музей Станіслава Людкевича

79011, м. Львів, вул. С. Людкевича, 7.
Тел.: 38 (032) 276 96 12
e-mail:  [email protected]
https://ludkevytch.in.ua

Музей приймає відвідувачів у п’ятницю і неділю з 10.00 до 17.00

Екскурсії – за попереднім замовленням
Екскурсійна група – до 10 осіб

Вхідний квиток:

  • для учнів і пенсіонерів – 10 грн.
  • для студентів – 20 грн.
  • для дорослих відвідувачів – 30 грн.

Екскурсійне обслуговування для всіх категорій відвідувачів – 50 грн.