Музично-меморіальний музей Соломії Крушельницької
en / de

Музично-меморіальний музей
Соломії Крушельницької у Львові

Філія: Меморіальний музей Станіслава Людкевича

Веб-сайт створений за підтримки Управління культури та туризму Львівської міської ради.

Субота, 23 вересня, 2017

23 вересня - 31 жовтня 2017 р. виставка "Скарби Соломіїного Дому"

 СКАРБИ СОЛОМІЇНОГО ДОМУ
Від початку створення Музично-меморіального музею Соломії Крушельницької у Львові його фондова збірка з року в рік поповнюється новими безцінними пам’ятками. Щороку – 23 вересня у день народження Соломії Крушельницької працівники Музею найбільш виразні з цих ново віднайдених раритетів експонують на традиційній виставці «Скарби Соломіїного дому». Кожен з представлених тут експонатів, має свою історію, свою подію, свою постать; кожен – вписує нову сторінку до вивчення музичного мистецтва України і світу. Прикметним є також і те, що кожен з цих раритетів – подарунок від щирих приятелів і симпатиків нашого музею, яким не байдужа доля історичних реліквій.
Центральну частину цієї виставки відведено патронесі нашого музею – Соломії Крушельницькій. Її життя і праця по сей день привертають увагу шанувальників оперного мистецтва не тільки в Україні. Про це свідчать декілька експонатів. В першу чергу звертаємо увагу на франкомовний журнал “L’avant-scène” (№ 56, жовтень 1983), у якому поміщена стаття музикознавця Бруно Пондеферті “Пуччіні у дзеркалі його листування”. Тут йдеться про підготовку композитором повторної прем’єри опери “Мадам Баттерфляй”, до участі у якій він запросив Соломію Крушельницьку. Це представлення відбулося 28 травня 1904 року на сцені театру Гранде у місті Брешія. Відтворюючи події того часу, критик зазначає, що відсутність спогадів самої Крушельницька – однієї з головних учасниць цієї постановки, залишають нам ще декілька невідомих сторінок у цій історії. Інші експонати також пов’язані з постатями цих двох митців. Зокрема, фотографія, на якій бачимо співачку під час її гостини на віллі Джакомо Пуччіні у Торре дель Ляґо (1920-і роки). Поруч експонується лист, який у 2017 році працівники Музею отримали від фінського дослідника історії музики Оллі Кауремаа. Тут знаходимо інформацію від онучки Дж. Пуччіні – Сімонетти Пуччін про оригінальні фотографії С. Крушельницької, що експонуються у меморіальному музеї композитора в Торре дель Ляґо. Про концертну діяльність української співачки розповідають два наступні експонати – фото Соломії Крушельницької, зроблене під час її гастролей у США (1928 р.) з автографом співачки Богдану Дрималику. Це подарунок у фонди музею від пані Олени Онуфрів. Поруч бачимо програму концерту С. Крушельницької, що відбувся у Львові 23 червня 1932 року у залі Музичного Товариства ім. Лисенка. Ця програма зберігалася в архіві співачки Олени П’ясецької.
Окрема частина виставки присвячена матеріалам з архіву композитора Станіслава Людкевича. Ще у 1995 році з ініціативи вдови композитора пані Зеновії Штундер було створено Меморіальний музей Станіслава Людкевича, що став сектором Музично-меморіального музею С. Крушельницької. Тоді ж Зеновія Костянтинівна переписала нашому Музею частину успадкованого нею будинку, згодом склала заповіт, за умовами якого після її смерті весь будинок композитора, майно та архів переходять у музейну власність. Після смерті пані Штундер у липні минулого року, наукові працівники Музею Соломії Крушельницької розпочали впорядкування успадкованого майна. На цьогорічній виставці, поруч з іншими матеріалами із цього колосального спадку, представлений збірник фортепіанних творів С. Людкевича з автографом-дедикацією композитора: «Чесній піонерці на нашій занедбаній музикознавчій ниві Зені Штундер передає на спомин автор». Серед інших експонатів варто виокремити вітальну адресу Станіславу Людкевичу від Товариства “Стрийський Боян” з нагоди 20-літнього ювілею його композиторської творчості. Поруч бачимо ще один колекційний раритет – оригінальну відзнаку товариства “Львівський Боян”.
Інша група експонатів присвячена постаті піаністки Любки Колесси, серед яких є нотні видання з автографами піаністки, її фотографія та вервичка. Ці речі в подарунок у фонди Музею привезла до Львова мешканка Канади пані П’єретт Фромо Савуа – учениця Любки Колесси.
Якщо Соломія Крушельницька, Станіслав Людкевич, Любка Колесса «присутні» на наших музейних виставках постійно, то зі співачкою Оленою П’ясецькою (1894-1978) ми зустрічаємося вперше. У цьому році родичка співачки пані Олександра Дида подарувала музею речі з особистого архіву Олени П’ясецької. Серед цих матеріалів є понад 100 програм концертів та різного роду музичних імпрез, що відбувалися у Львові та Перемишлі в період між 1910-1930 роками. Тематично ці матеріали можна поділити на три групи: концерти з нагоди ювілейних дат українських письменників – Тараса Шевченка, Лесі Українки, Івана Франка, Бориса Грінченка, Маркіяна Шашкевича, доброчинні концерти для допомоги вдовам і сиротам зі священичих родин, біженцям з України під час голодомору 1922 року, потерпілим від повені на Гуцульщині, на дохід безробітного оркестру міського театру у Львові та ін., а також виступи українських співаків, зокрема Анди Остапчук, Ольги Єнджеєвської, Михайла Маслюка, Романа Любінецького, Іванни Шмериковської-Приймової, Івана Стешенка та багатьох інших.
Не можна оминути увагою й інші експонати, представлені на виставці «Скарби Соломіїного дому». Так, у фонд звукозаписів музею було передано комплектом платівок із записами восьми українських народних пісень у виконанні Марії Сокіл, які співачка записала на американській фірмі Recording Studios у 1940 році. Це подарунок від дослідника українського звукозапису Андрія Василика з Івано-Франківська. У музейну збірку нотодруків надійшли видання музичних творів українських композиторів, які подарував молодий львівський колекціонер Олександр Москаленко. На виставці експонується також портрет Соломії Крушельницької, який авторка – київська художниця Тетяна Черевань передала в дар львівському музею. Пані Надія Кос подарувала альбом з оригінальними матеріалами, присвяченими творчості російського співака Федора Шаляпіна. Працівники музею також отримали подарунок від львів’янки Оксани Дмитрук. Це вишиті сервети, які створила Марія Юркевич родичка Соломії Крушельницької.
Працівники Музею Соломії Крушельницької висловлюють щиру подяку усім, хто збагатив музейну скарбницю своїми подарунками.

Ірина Криворучка, головний зберігач фондів Музею,
куратор виставки

Архів

 

Довідка для відвідувачів:

Музично-меморіальний музей Соломії Крушельницької

79007, м. Львів, вул. С. Крушельницької, 23.
Тел. 38(032) 261 04 76, тел/факс 261 04 74
e-mail: [email protected]

Експозиція музею працює щодня з 10 до 17 год.
Вихідний день – вівторок.

Порядок проведення екскурсій у СУБОТУ, НЕДІЛЮ та НЕРОБОЧІ ДНІ:

Екскурсійний супровід згідно такого розкладу:
10.30, 12.00, 14.00, 16.00
Група – до 15 осіб

Вхідний квиток:

  • для учнів і пенсіонерів – 10 грн.
  • для студентів – 20 грн.
  • для дорослих відвідувачів – 30 грн.

Екскурсійне обслуговування для всіх категорій відвідувачів – 100 грн.

Відділ: Меморіальний музей Станіслава Людкевича

79011, м. Львів, вул. С. Людкевича, 7.
Тел.: 38 (032) 276 96 12
e-mail:  [email protected]
https://ludkevytch.in.ua

Музей приймає відвідувачів у п’ятницю і неділю з 10.00 до 17.00

Екскурсії – за попереднім замовленням
Екскурсійна група – до 10 осіб

Вхідний квиток:

  • для учнів і пенсіонерів – 10 грн.
  • для студентів – 20 грн.
  • для дорослих відвідувачів – 30 грн.

Екскурсійне обслуговування для всіх категорій відвідувачів – 50 грн.