Музично-меморіальний музей Соломії Крушельницької
en / de

Музично-меморіальний музей
Соломії Крушельницької у Львові

Філія: Меморіальний музей Станіслава Людкевича

Веб-сайт створений за підтримки Управління культури та туризму Львівської міської ради.

Експозиція "Біла" - Дитинство та юність

Соломія Крушельницька народилася 23 вересня 1872 року в селі Білявинці теперішнього Бучацького району Тернопільської області. Дитячі роки майбутньої співачки минули недалеко від Тернополя у селі Біла, де її батько був священиком. Амвросій та Теодора Крушельницькі – батьки Соломії – дали своїм дітям добру освіту, прищепили любов до рідного краю, народних традицій.

Уже в дитинстві Соломія виявила виняткову музичну обдарованість. Під керівництвом батька вона вивчила нотну грамоту, разом зі своїми братами і сестрами співала у домашньому хорі. Частими гостями та учасниками таких концертів були товариші Антона Крушельницького (брата Соломії) – Денис Січинський та Остап Нижанківський, в майбутньому видатні композитори.

tn_Muzej01.jpg

Навчаючись у Тернопільській гімназії, Соломія Крушельницька брала уроки музики у Владислава Вшелячинського. Її перший публічний виступ відбувся 1883 року в Тернополі на Шевченківському концерті у складі хору товариства “Руська Бесіда”.

З того часу Соломія Крушельницька часто брала участь у Шевченківських вечорах. У 1885 році на одному з таких концертів був присутній Іван Франко, який разом із композитором О. Нижанківським, поетом К. Устяновичем та студентською молоддю мандрував у той час Подільським краєм.

tn_Muzej02jpg.jpg

Соломія мріяла серйозно вчитись співу, хоча це і суперечило традиційному уявленню про долю дівчини із сім’ї священика. Заручившись підтримкою батька, С. Крушельницька у 1891 році поїхала до Львова, де вступила до Консерваторії Галицького музичного товариства. Її викладачами були відомі у Львові музиканти – Валерій Висоцький (сольний спів), Мечислав Солтис (гармонія) та Владислав Вшелячинський (гра на фортепіано).

Під час навчання у консерваторії С. Крушельницька часто виступала з сольними партіями в концертах товариства “Львівський Боян”, дійсним членом якого вона стала 1 грудня 1891 року. Виступи молодої Соломії були окрасою кожного такого концерту, привертали загальну увагу та широко коментувалися у галицьких часописах, які навперебій хвалили “... панну Крушельницьку, властительку прекрасного, сильного, рівного металічного голосу”.

Оперний дебют молодої співачки, який відбувся 15 квітня 1893 року на сцені Львівського міського театру Скарбка у партії Леонори (Ґ. Доніцетті “Фаворитка”), приніс С. Крушельницькій успіх. Вдалим був також її виступ у “Сільській честі” П. Масканьї. У той час партнерами С. Крушельницької на сцені були О. Мишуга, Р. Бернгард та Ю. Єромін.

У 1893 році С. Крушельницька закінчила консерваторію. За успіхи у навчанні її нагородили срібною медаллю. У дипломі з відзнакою, який вона отримала 1 липня 1893 року, читаємо: “Цей диплом отримує панна Соломія Крушельницька як свідоцтво мистецької освіти, здобутої взірцевою старанністю і надзвичайними успіхами, особливо на публічному конкурсі 24 червня 1893 року, за які була відзначена срібною медаллю...” Консерваторська екзаменаційна комісія високо оцінила здібності талановитої співачки, в її характеристиці було записано так: “...Має всі дані, щоб стати окрасою навіть першорядної сцени. Обширної скалі, дзвінкий і дуже симпатичний звук голосу її меццо-сопрано, освіта музична, високе почуття краси, природна зовнішність, сценічна постава, словом, усі прикмети, яким обдарувала її природа, заповідають їй в артистичному світі найкращу будучність”.

 

Довідка для відвідувачів:

Музично-меморіальний музей Соломії Крушельницької

79007, м. Львів, вул. С. Крушельницької, 23.
Тел. 38(032) 261 04 76, тел/факс 261 04 74
e-mail: [email protected]

Експозиція музею працює щодня з 10 до 17 год.
Вихідний день – вівторок.

Порядок проведення екскурсій у СУБОТУ, НЕДІЛЮ та НЕРОБОЧІ ДНІ:

Екскурсійний супровід згідно такого розкладу:
10.30, 12.00, 14.00, 16.00
Група – до 15 осіб

Вхідний квиток:

  • для учнів і пенсіонерів – 10 грн.
  • для студентів – 20 грн.
  • для дорослих відвідувачів – 30 грн.

Екскурсійне обслуговування для всіх категорій відвідувачів – 100 грн.

Відділ: Меморіальний музей Станіслава Людкевича

79011, м. Львів, вул. С. Людкевича, 7.
Тел.: 38 (032) 276 96 12
e-mail:  [email protected]
https://ludkevytch.in.ua

Музей приймає відвідувачів у п’ятницю і неділю з 10.00 до 17.00

Екскурсії – за попереднім замовленням
Екскурсійна група – до 10 осіб

Вхідний квиток:

  • для учнів і пенсіонерів – 10 грн.
  • для студентів – 20 грн.
  • для дорослих відвідувачів – 30 грн.

Екскурсійне обслуговування для всіх категорій відвідувачів – 50 грн.