Субота, 03 березня, 2012

1 березня - 15 квітня 2012 р. виставка в Києві

“НА ВЕРШИНІ СВІТОВОЇ СЛАВИ”
виставка матеріалів з фондової збірки Музично-меморіального музею Соломії Крушельницької у Львові у Музеї книги і друкарства України (м.Київ)

Цього року українська громадськість відзначає 140-річчя від дня народження видатної української оперної співачки Соломії Крушельницької.
Виставка матеріалів з фондової збірки Музично-меморіального музею Соломії Крушельницької у Львові “На вершині світової слави” у Музеї книги і друкарства України розпочинає урочисті заходи, присвячені цьому ювілею. Куратори виставки: Ірина Криворучка, в. о. директора Музично-меморіального музею Соломії Крушельницької у Львові і Данута Білавич, завідувач наукового відділу Музею.

У програмі відкриття - Концерт камерно-вокальної музики у виконанні Заслуженої артистки України, солістки Львівського національного Академічного театру опери та балету ім. С. Крушельницької Наталії Романюк. Партія фортепіано: Лауреат Міжнародних конкурсів, концертмейстер кафедри диригування і сольного співу Львівської національної музичної академії ім. М. Лисенка Оксана Древицька. Ведуча концерту: Данута Білавич.

Творчість Соломії Крушельницької (1872-1952) мала великий вплив на розвиток оперного мистецтва кінця ХІХ – початку ХХ ст. Славетній українській співачці й сьогодні відводиться вагоме місце в історії світової музичної культури. Від початку кар’єри цієї талановитої артистки авторитетні музичні критики постійно акцентували на своєрідності мистецького обличчя та винятковій обдарованості Соломії Крушельницької. “Вона володіла тою таємничою субстанцією, – писав італійський музикознавець Рінальдо Кортопассі, – яка розливаючись рікою, ніби зачаровує публіку і несе в собі присмак безсмертної слави”.
Основною складовою незвичайного успіху артистки або ж, як зазначали музикознавці, “своєрідного феномену Соломії Крушельницької”, крім природних голосових даних, став багатогранний драматичний талант, завдяки якому вона створила незабутні музично-драматичні образи на оперних сценах багатьох країн. У якій ролі не виступала б Крушельницька – а в репертуарі співачки було понад 50 головних оперних партій, – вона ніколи не повторювала себе. Поринаючи у чарівний світ співу та гри, була кожного разу іншою до найдрібніших деталей. Згадати про кожен тріумф української артистки на оперній сцені неможливо. Чо-Чо-сан, Аїда, Галька, Саломе, Електра, Лорелея, Ельза, Брунгільда – ці створені С. Крушельницькою образи стали символом її артистичної майстерності.
Найбільша збірка документальних пам’яток, які розповідають про українську примадонну, зберігається у Музично-меморіальному музеї Соломії Крушельницької у Львові. Життя та мистецька кар’єра артистки були тісно пов’язані зі столицею Галичини. Тут молода Соломія навчалася співу у консерваторії Галицького музичного товариства, у Львові відбувся її оперний дебют на сцені Міського театру Скарбека, сюди, будучи вже всесвітньо відомою співачкою, неодноразово приїжджала на гостинні виступи. У 1903 році вона купила для своєї родини триповерхову кам’яницю, в якій минули й останні роки життя С. Крушельницької. Сьогодні тут, на другому поверсі, розташований музей, експозиційні зали якого пропонують захоплюючу мандрівку в чарівний світ мистецтва Великої Артистки.
Основою фондової збірки музею (понад 20 тисяч предметів) є приватний архів Соломії Крушельницької, в якому зберігаються особисті речі співачки, оригінальні фотографії, афіші та програми її виступів у різних країнах світу, музична критика, епістолярій, старі грамофонні платівки із записами музичних творів у виконанні артистки. Заслуга у збереженні більшості цих безцінних пам’яток належить, передусім, племінниці С. Крушельницької Одарці Бандрівській, львівському мистецтвознавцю І. Деркачу, а також музикознавцю із Києва М. Головащенку.
З огляду на місце експонування виставки “На вершині світової слави” – Музей книги і друкарства України, – серед експонованих матеріалів значне місце відводиться виданням. Це – добірка вокальних творів, клавіри опер, статті про С. Крушельницьку з особистої бібліотеки співачки, а також музикознавча література, яка була опублікована в різних країнах впродовж останнього десятиліття. Сучасні видання засвідчують, що і зараз непересічна особистість Соломії Крушельницької привертає увагу дослідників вокального мистецтва. Представлені також оригінальні світлини, афіші оперних вистав за участю С. Крушельницької та інші раритети.
Виставка “На вершині світової слави” дає відвідувачам можливість краще пізнати велич і надзвичайний талант однієї з найбільших оперних співачок минулого століття.