Понеділок, 14 листопада, 2011

16 листопада - 16 грудня 2011 р. "Моє кредо - це добрий театр", виставка до 150-річчя Т.Павліковського

Такими словами окреслив свою програму розвитку Міського театру (тепер - Львівський національний академічний театр опери та балету ім. Соломії Крушельницької) його перший директор Тадеуш Павліковський (1861-1915). Цього талановитого режисера та реформатора театру історики мистецтва зараховують до видатних особистостей, які на початку ХХ століття внесли вагомий вклад у розвиток театрального мистецтва Львова. Виставка присвячена 150-ій річниці від дня народження Тадеуша Павліковського та розповідає про львівський період його творчої праці.

9 квітня 1900 року адміністрація львівської управи затвердила Тадеуша Павліковського директором Міського театру, відкриття якого планувалося на осінь того ж року. Під час інавгурації новий директор зазначив, що його основною метою є створення доброго театру, що означає «добре керівництво, добрі артисти і добрий підбір репертуару». За шість років роботи на посаді директора Тадеуш Павліковський цілковито втілив свій задум у життя. Навіть його найзапекліші критики, яких не бракувало у Львові, визнавали, що Міський театр став за часів Павліковського одним з найкращих у Європі. Важливою сторінкою у житті нового театру поруч з драматичними спектаклями стали оперні вистави. Перша опера, яку поставили на відкриття театру 4 жовтня 1900 – «Янек» В. Желенського, – стала «не тільки концертом досконалих співаків, але й доброю театральною виставою». За час директорства Павліковського було поставлено 43 опери та 45 опереток, у яких брали участь зірки оперної сцени, серед яких були й українські співаки – Олександр Мишуга, Модест Менцинський, Олександр Носалевич.
У квітні 1903 року Тадеуш Павліковський запросив на гостинні виступи до Львова також і Соломію Крушельницьку. Тоді співачка виступила у шести виставах: «Манон» Ж.Масне, «Графиня» та «Галька» С.Монюшка, «Трубадур» Дж. Верді, «Жидівка» Ф. Галеві та «Гугеноти» Дж. Мейєрбера. Ось фрагмент із рецензії на виступ Соломії Крушельницької в опері С. Монюшка «Графиня»: «Все, абсолютно все було ідеальним, привабливим, захоплюючим… Немає жодного сумніву в тому, що польська сцена тепер не має артистки, яка була б здатна відтворити цей образ з такою досконалістю, з таким смаком.»
П’ять оперних сезонів, які відбулися під керівництвом Павліковського, стали прикметними у житті Львівського театру. Критики вважають, що саме він створив умови для втілення сучасної режисури в оперу; вимагав від оперних солістів та хористів такої артистичної гри, яка б досконало відповідала музичному змістові вистави. На думку Тадеуша Павліковського, досконалі декорації та сценічні костюми повинні творити художню цілісність усього спектаклю. Зважаючи на успіх оперних постановок, театральна комісія міської ради Львова визнала свою помилку щодо фінансових обмежень опери й обіцяла Павліковському збільшення асигнування.
30 червня 1906 року закінчився термін контракту Тадеуша Павліковського на посаді директора Міського театру у Львові. Усі 250 працівників театру щиро прощалися з ним. На згадку вони подарували йому перстень з діамантом, срібну скриньку та зробили спільну фотографію. Прощаючись зі Львовом, Тадеуш Павліковський сказав: «Я виявив зухвалість... я шукав нових шляхів. Одній людині це не до снаги. Не раз я ходив манівцями, за що прошу вибачення. Мою працю, мої прагнення передаю вам.»

На виставці представлені матеріали з особистого архіву Соломії Крушельницької, що зберігається у фондах нашого музею. Організатори виставки щиро вдячні працівникам відділу мистецтв Львівської Національної наукової бібліотеки ім. В.Стефаника та п. Надії Труш за передані на виставку афіші, фотографії та цінні документи.

Відкриття виставки 16 листопада, у середу, о 16.00