Понеділок, 24 жовтня, 2011

Музею С.Крушельницької передали особисті речі Квітки Цісик

20 жовтня 2011 року відбулася передача особистих речей відомої американської співачки українського походження Квітки Цісик до фондів Музично-меморіального музею Соломії Крушельницької. Ініціатором акції став засновник та продюсер першого українсько-американського проекту "Незабутня Квітка" (США) Алекс Ґутмахер, який багато років популяризує життя і творчість Квітки Цісик. У цій символічній події, котра поєднує український дух Сполучених Штатів Америки та України, взяли участь Сергій Бурко – начальник управління культури Львівської ОДА, Марта Качмар-Цісик – художник, племінниця співачки, Данута Білавич – завідувач наукового відділу Музично-меморіального музею Соломії Крушельницької а також – володарка Гран-Прі І Міжнародного конкурсу українського романсу імені Квітки Цісик Оксана Муха.

Перші заходи з вшанування пам’яті Квітки Цісик відбулися у США у 2007 р. за підтримки та сприяння Української Американської Координаційної Ради. Наступними кроками були концерти та вечори пам’яті, присвячені пам'яті Квітки Цісик в Україні, (Київ, Одеса, Южне, Львів, Івано-Франківськ, зокрема, відкриття меморіальної дошки на вул. Глибокій, 8 у Львові, звідки походять батьки співачки), які мали успіх та широкий резонанс. Важливою подією стало відкриття вулиці Квітки Цісик у Львові 25 червня 2010 р.
Наступним етапом стало проведення Міжнародного конкурсу українського романсу імені Квітки Цісик у квітні 2011 року у Львові. У рамках конкурсу відбулося відкриття кімнати-музею Квітки у приміщенні Львівської середньої школи № 54 на вул. Квітки Цісик.

Квітка Цісик народилася 4 квітня 1953 р. у Квінті (Нью-Йорк, США) в сім'ї післявоєнних емігрантів із Західної України Іванни та Володимира Цісиків. Батько Квітки був скрипалем, музичну освіту здобув у Львові, з 1942 р. по 1944 р. був концертмейстером Львівського Оперного Театру, а після еміграції викладав в Українському музичному інституті в Нью-Йорку. Саме батько вчив її грати на скрипці ще з п'яти років. З дитинства Квітка дуже любила співати. Після школи вона вступила до державного університету Нью-Йорка. Проте, через рік вона кинула університет і була прийнята в Mannes School of Music, де під керівництвом хранителя віденської оперної традиції професора Себастіана Енгельберга отримала знання з вокалу та відшліфувала свій голос – колоратурне сопрано. Навчання закінчила в 1974 році. Ще студенткою почала працювати, оскільки потрібно було оплачувати навчання та допомагати родині. Тоді вона і потрапиоа в шоу-бізнес та дуже швидко зарекомендувала себе, як досконала вокалістка в будь-якому музичному стилі. Квітка обрала собі псевдонім Кейсі (Kacey – за першими літерами її імені та прізвища). Її почали навперебій запрошувати до роботи над своїми альбомами поп– та рок-зірки (Майкл Болтон, Боб Джеймс, Лінда Ронстад, Роберта Флек, Девід Санборн, Карла Саймон, Мікіо Масуо, Квінс Джонс, а з Майклом Джексоном Квітка співала в одному хорі). Квітка також виконувала сольні пісні у кінофільмах.
Дуже швидко вона стала однією з найбільш високооплачуваних виконавиць рекламних мотивів для радіо та телебачення. Її голос звучав в рекламних роликах таких брендів як Coca-Cola, American Airlines, Mr. Pibbs, Sears, JC Penney, Safeway grocery stores and Starburst candies. З 1982 року Квітка була єдиним і незмінним голосом компанії Ford Motors. 1977 р. Квітка здобула нагороду Оскар в номінації "краща пісня для кіно" за саундтрек до фільму "You Light Up My Life". 1980 р. вона записала свій перший альбом "Songs of Ukraine" ("Пісні з України"). 1989 р. – другий альбом, який отримав назву "Two Colors" ("Два кольори"). Альбоми, яким немає рівних в українській легкій музиці, зібрали численні нагороди в Канаді, а 1990 р. були номіновані на "Греммі" в категорії contemporary folk.
1983 р. Квітка з матір'ю відвідали Україну, тоді її пісні ще заборонено було крутити по радіо, дуже мріяла дати серію концертів вже у незалежній Україні. Віктор Мішалов (австралієць українського походження), з яким Квітка навчалася в Консерваторії, приїжджаючи в Україну привіз платівку Квітки Цісик. Тоді з'явилася перша платівка "Квітка" і вона стала надзвичайно популярною. Свого часу Олександр Горностай (один з організаторів фестивалю "Червона Рута") запрошував Квітку Цісик до України 1989 р для участі у фестивалі, а 1992 р. для участі в концерті з нагоди першої річниці Незалежності України. На жаль, жодного разу вона не змогла приїхати, хоч дуже хотіла. 29 березня 1998 р. Квітка Цісик померла у себе в Манхеттені.