Вівторок, 08 лютого, 2011

8 лютого - 6 березня 2011 р. виставка "Оксана Паламарчук - людина, яка випромінювала життя"

Оксана Паламарчук (1931-2006) – театрознавець, музикознавець, журналіст. Її життєвий і творчий шлях починався з отчого дому в м. Городку Львівської області, де вона народилася 8 лютого 1931 р. в сім’ї культурно-суспільних діячів Романа та Петронелі Паламарчуків. На долю Оксани Романівни випали важкі випробування: розлука з батьком і старшою сестрою у 1939 р., примусове виселення її разом з матір’ю в Північний Казахстан, де вони прожили шість років, робота на львівському телебаченні під пильним оком органів КДБ і як результат – звільнення з роботи через чисельні доноси, а на схилі років – боротьба з важкою недугою. Бог наділив її багатьма талантами, а ще й великою силою волі, невтомною працьовитістю. Оксана Паламарчук здобула вищу освіту у Львівській консерваторії ім. М. Лисенка за спеціальністю історія музики. Своїм талантом і високим професіоналізмом завоювала авторитет у середовищі музикантів, журналістів, артистів. З 1966 р. вона член Спілки журналістів України, з 1976 р. – Спілки театральних діячів України. У 1976-1987 рр. – член редакційної колегії органу Українського театрального товариства – часопису "Театральний Львів".
Як лектор постійно виступала перед прем’єрними виставами із вступним словом, брала участь у Днях театру і громадських святах, була автором і ведучою ювілейних вечорів митців театру, про що свідчать афіші, що зберігаються в театральному архіві.
У друкованому доробку Оксани Паламарчук – численні рецензії на вистави, концерти, музично-критичні статті та нариси, творчі портрети митців, гасла до енциклопедій, довідників. Однак в центрі наукових зацікавлень музикознавця завжди була історія музично-театрального Львова. Протягом десятиліть дослідниця опрацьовувала львівські архіви, по крупинці збираючи інформацію про перші театральні трупи, які діяли у Львові, вистави, які тут ставилися впродовж кількох століть, артистів, композиторів, диригентів – відомих і незаслужено забутих. Так, наприклад, її розвідка ...А музи не мовчали: Львів: 1941-1944 рр. (Львів, 1996) заповнює "білі плями" в історії театрального життя Львова періоду Другої світової війни.
До останніх днів свого життя О. Паламарчук активно працювала: підготувала низку гасел до Енциклопедії Сучасної України, Енциклопедії Львова, до щорічного календаря "Митці Львівщини", упорядкувала авторський збірник статей "Світ моїх зацікавлень".
Підсумком багаторічних досліджень автора стала фундаментальна монографія "Музичні вистави львівських театрів: 1776-2001" (Львів, 2007). Цій праці Оксана Романівна віддала свої життєві сили до останньої краплини. Тільки найближчі знали, як важко було їй ходити, який нестерпний біль вона терпіла. Не скаржилася, не нарікала, та все ж не раз сумно промовляла: "Я не доживу до виходу книжки, а так би хотілося її побачити".
Оксана Романівна покинула цей світ 29 грудня 2006 року.
Онука Устина Стефанчук написала такі рядки про свою бабусю: "Тільки тепер я розумію, що відхід (досі це мені якось дивно звучить) моєї колєжанки, порадниці, критика, – моєї бабці Оксани не позбавив мене ані відчуття Її постійної присутності, ані сили любові, повсякчас дарованої мені. Бо й справді, хіба можу я затьмарювати сумом та невтішністю образ людини, яка завжди випромінювала життя, тріумфально йшла по ньому, навіть у найважчих переходах. А їх було більш, ніж досить. Властиво не пригадую зараз жодного моменту коли би бабусю здолав занепадницький настрій, коли б вона втратила віру в людей, в себе. Навіть про вислання та тяжкий побут в Казахстані розповідала як про цікаву пригоду, сповнену яскравих образів.
Завжди повна натхнення до праці, незалежно, чи за раритетною друкарською машинкою чи за прополюванням грядки – вона цілком щаслива лише за роботою. Я все дивувалася, як така непосидюча, така темпераментна жінка може довгими годинами сидіти в архіві і дзьобати крупинки якоїсь запиленої писанини... Але насолоду від цього виказував шалений блиск в очах першовідкривача, коли з-під столітнього пилу виринали недоторкані пласти історії. Оце було справжнє щастя! Як виявилося значно пізніше, це щастя в нас спільне (от, де наслідок виховання прикладом!). Недаремно бабуся завжди казала, що я – її Устина – остання книга Оксани Паламарчук. Таки правда, бо майже все закарбоване, виховане, обдароване в мені – з її рук…"
Пропонована виставка присвячена 80-річчю від дня народження Оксани Паламарчук. Пані Оксана була щирим приятелем колективу Музею Соломії Крушельницької. Завжди усміхнена, елегантна, вона була активним учасником усіх музейних заходів, навіть тоді, коли їй вже важко було ходити. Працівники Музею завжди могли звернутися до Оксани Романівни за допомогою, кон¬сультацією, фаховою порадою. На знак своєї прихильності Оксана Паламарчук подарувала до фондів Музею книги, журнали, платівки із свого особистого архіву. На виставці представлені матеріли, які розповідають про особистий і творчий шлях музикознавця. Це – афіші, книги, фотографії з родинного архіву та музейної колекції, видання і платівки, подаровані до Музею.
Працівники Музею висловлюють щиру подяку родині О. Паламарчук – її доньці Ярині Стефанчук та онуці Устині за надані матеріали для виставки.