Середа, 07 квітня, 2010

8-30 квітня 2010. Виставка "Спомини про Маму"

8 квітня 2010 р. о 15.00 відбудеться відкриття виставки "Спомини про Маму: вишивка, макраме, ґердани Галини Костик".

Мистецтво української вишивки бере свій початок з прадавніх часів. Воно втілює найкращі зразки народного орнаменту. Мільйони жінок з покоління в покоління передавали своє вміння шити, вишивати, гаптувати, мережити... Вони були берегинями народних традицій, примножували їх, додаючи в кожну вишивку щось своє, неповторне.
Такою Берегинею в родині Содоморів-Костиків була Варвара Михайлівна (1907-1998). Народилася вона у мальовничому подільському селі Бенева на Тернопільщині. Родина Содоморів була дружня, співоча, працьовита, національно свідома. Батько був послом до Галицького сейму від тернопільського селянства. Дітей виховували згідно найкращих українських традицій. Для навчання дівчат рукоділля на зимовий період у родину запрошували сестру-служебницю. Вона навчала різних технік вишиття, мережива, гачкування, макраме... Коли товариства “Просвіта”, “Союз українок” організовували в селах гуртки рукоділля, то сестри Содомори були не лише їх членкинями, а й самі навчали дівчат-односельчан.
У 1932 році Варвара Содомора вийшла заміж за Омеляна Костика, коваля за фахом. Та настав буремний 1939 рік. Чоловіка, що був головою “Просвіти”, КДБ ув’язнило в Бережанській тюрмі, а її з 4-ма дітьми і батьками вивезли, як ворогів народу, до Казахстану. Там пройшли найтяжчі роки поневірянь, знущань, голоду. На допомогу приходило рукоділля. Досконало володіючи ним, Варвара Костик не лише прикрашала скромний одяг, побут родини, а й рятувала її від голоду. Не було полотна, гарних ниток, тому використовувала мішковину або звичайну тканину, а замість ниток – торочені нитки з кольорової тканини.
Коли доньці Галині (1936 р.н.) виповнилось шість років, Варвара почала навчати її азам творення узорів голкою. Так у голодній чужині народилася найулюбленіша справа життя Галини Омелянівни Костик.
У 1949 році родина повернулася в Україну. Після закінчення школи Галина Костик навчалася на механічному факультеті лісотехнічного інституту, тридцять років працювала на заводі “Електрон” у Львові. Поруч з такою “чоловічою” професією своєрідною віддушиною для пані Галини було рукоділля, прагнення своїми руками творити красиві речі. І коли вона отримала можливість використовувати добротний матеріал, то весь свій вільний час віддавала улюбленій справі.
Її помешкання нагадує писанку. Як і в давні часи незмінним в інтер’єрі є рушники, серветки, скатертини, накидки, покривала, штори, картини, панно, сумки, підставки та ін.
Окрім тих навиків, які передала їй у спадок мати, пані Галина набула і нових умінь, – вона закінчила 3-річні курси машинної вишивки.
Галина Костик залучає до вишивання своїх дітей та внуків. У родині існує золоте правило: “Кожна дівчина, яка вивчила уроки, не є вільною, поки не вишиє одну нитку на взорі”. Так уже п’яте покоління родини Костиків зберігає народні традиції ужиткового мистецтва.

На виставці представлено кілька робіт Варвари Михайлівни Содомори-Костик – три сорочки, рушник і покривало. Цим мистецьким роботам по 60-70 років, окремі з них пережили заслання….
Решта експонатів – ґердани, рушники, серветки, сорочки, спідниці, корсетки, панно, кошик та ін. – роботи Галини Омелянівни Костик. Деякі візерунки авторка робіт запозичувала, дещо компонувала сама.
Експоновані речі – лиш маленька дещицю мистецького доробку цих працьовитих жінок.

Виставка є зразком того, як жінки, незважаючи на перипетії долі, зуміли пронести крізь усе життя здатність відчувати прекрасне і радіти йому.

Олександра Кирик