Вівторок, 19 січня, 2010

Виставка "Сонцеіній" (витинанки Дарії Альошкіної) триватиме до 10 лютого 2010 р.

Відкриття виставки в суботу, 2 січня 2010 р. о 15.00

Альошкіна Дарія Олексіївна

Народилась 05.03.1982 року у м.Києві.
Виросла та навчалась в родині скульпторів на Вінниччині.
2001 – закінчила Вижницький коледж прикладного мистецтва ім. В.Ю. Шкірбляка.
2007 – закінчила Львівську Національну Академію Мистецтв магістратуру за спеціальністю монументально-декоративна скульптура ( І .М.Самотос, Ю. Е.Мисько, О. М.Фіголь).
Працює в галузі станкової та монументальної скульптури. З 1996 року бере участь у виставках та симпозіумах.
1996 - “Іліада”. Всеукраїнський симпозіум скульптури. м.Ілічівськ .
1997 - “Подільський оберіг”. Всеукраїнський симпозіум скульптури. с.Цекінівка, Ямпільський р-н, Вінницька обл.  1998 - 2002“Подільський оберіг”. Всеукраїнський симпозіум скульптури. с.Буша Ямпільський р-н, Вінницька обл.  2003 - Міжнародна виставка Львівський Осінній Салон “Високий замок-2003”.
2004 - Молодіжний всеукраїнський симпозіум скульптури м. Жовква, Львівська обл. Володарка ІІІ премії за скульптуру “Ангел”.
2004 - Всеукраїнський симпозіум скульптури “Воскресіння” м.Калуш, Івано-Франківська обл.  2005 - Міжнародний симпозіум скульптури “ PLAWNA 9” Вроцлав, Польща
2005 - Молодіжний симпозіум скульптури із каменю у м.Києві “Витоки” 2005 - Конкурс скульптури, Львівська Національна Академія Мистецтв.
2006 - Міжнародний симпозіум “Родово” Гданськ, Польща.
2006 –«Подільський оберіг” Всеукраїнський симпозіум скульптури. с.Буша Ямпільський р-н, Вінницька.
2006 - Х ювілейна міжнародна вистака Львівський Осінній Салон “Високий замок-2006”
2006 - Всеукраїнська молодіжна виставка м.Київ.  2007 - Молодіжна виставка “Арт Хаос”, м.Львів.
2007 - V Київський міжнародний фестиваль пісочної скульптури.
2007 - Участь у спорудженні пам’ятника крайовому провіднику ОУН-УПА Карпатського краю. с.Липа, Долинський р-н, Івано-Франківська обл.  2007 – “Подільський оберіг” Всеукраїнський симпозіум скульптури. с.Буша Ямпільський р-н, Вінницька обл.  2007 - Всеукраїнський скульптурний пленер на Фестивалі Української Середньовічньої культури “Ту-Стань –2007”с. Урич, Сколівський р-н, Львівська обл.
 2007- Персональна виставка «Невідома» м. Львів скульптура, витинанка. 2007- Міжнародний симпозіум скульптури «Камарт» Придністров’я.
2007- Проект «Веселка». 2008- Всеукраїнський симпозіум крижаної скульптури м. Львів
2008 – персональна виставка витинанки «Сонцеіній» м. Львів.
2008 – Всеукраїнська виставка скульптури «Трієналіє» м. Київ.
2008 – Проект «Геометрія» галерея Дзиґа.
2008 - Подільський оберіг” Всеукраїнський симпозіум скульптури. с.Буша Ямпільський р-н, Вінницька обл.
2008 – проект «Гротеск» музей ідей м. Львів.
2008 - Всеукраїнський скульптурний пленер на Фестивалі Української Середньовічньої культури “Ту-Стань –2007”с. Урич, Сколівський р-н, Львівська обл.
2008 – Скульптурний пленер на фестивалі «Звенигород»
2008- Міжнародний симпозіум скульптури «Камарт» Придністров’я.
2008- Всеукраїнська виставка витинанки «Паперове мереживо українських художників.
2009 -   Всеукраїнський скульптурний пленер на Фестивалі Української Середньовічньої культури “Ту-Стань –2007”с. Урич, Сколівський р-н, Львівська обл.
 2009 – Скульптурний пленер «АНТОНИЧ ФЕСТ»
2009 - міжнародна вистака Львівський Осінній Салон “Високий замок-2009”
2009 – «Мистецький вертеп» у «Мистецькій рамарні»
2009 – виставка проект «Завжди Ніколи і Навіки» м. Київ

Витинанка – знак і оберіг повсякденності.
Перші паперові прикраси, які можна вважати своєрідними аналогами традиційних українських витинанок, виникли у Китаї, у зв'язку з винайденням та розповсюдженням там паперу. Письмові джерела VII-XII ст. розповідають, що напередодні свята весни китайки наклеювали на вікна своїх будинків графічно чіткі паперові візерунки "чуанхуан", які виготовляли взимку. Це були, переважно, одноколірні зображення божеств, духів, героїв народних легенд, драконів, феніксів, квітів, винограду, метеликів, риб тощо. Витинали їх ножицями та маленькими ножами з вражаючою філігранністю. Завдяки простоті виготовлення та високим художнім якостям ці витинанки стали відомі й сусіднім народам.
В Україні, Словаччині, Польщі, Росії та Білорусії мистецтво витинання набуло розквіту наприкінці XVIII сторіччя. Важко було знайти у той час сільське житло без чудових мережаних паперових прикрас. Маленькі витинанки – "квіточки", "зірнички", "віночки" - діаметром 4-5 сантиметрів наклеювали на рами образів та вікна, більші витинанки – "вазони" "дерева життя" – розміщували вздовж стелі, на стінах, печі.
А ще брали довгі смужки паперу й вирізали візерунки, подібні на мережану тасьму, й ними оздоблювали полички у шафах, кухонні меблі та підвіконня. Тому в оселі було завжди охайно та святково. Але, звісно, через деякий час паперові прикраси забруднювались, припадали пилюкою, тому й виготовляли нові витинанки навесні перед святами, коли селяни, за звичаєм, білили хату.
У витинанках виявлялись естетичні уподобання, спостережливість, почуття смаку та гармонії обдарованих самодіяльних майстрів. Окремі прийоми витинання шліфувались з часом і передавались від бабусі до онуки, тому цей вид народного ужиткового мистецтва зберіг і доніс до нас високу орнаментальну культуру наших предків. У наш час, коли професійні митці та художники-аматори дедалі частіше звертаються до народних джерел, спостерігається нова хвиля зацікавлення витинанкою, про що свідчать і виставки останніх років.
Особисто для мене витинанка не виконується спеціально як задуманий художній твір, а скоріш як вираження внутрішнього настрою та емоційного переживання. Не прагну відтворити певний візерунок, а витинаю уявлену в думці ідею, сповнену власними віршами.

Дарія Альошкіна