Середа, 23 вересня, 2009

23 вересня - 25 жовтня 2009 р."Відома й невідома Соломія Крушельницька". Виставка нових надходжень, присвячена 137-ій річниці від Дня народження Соломії Крушельницької.

Відкриття виставки 23 вересня о 16.00

ВІДОМА І НЕВІДОМА СОЛОМІЯ КРУШЕЛЬНИЦЬКА

Однією з прикметних характеристик діяльності Музично-меморіального музею Соломії Крушельницької у Львові є збиральницька робота. І це не дивно, адже новопридбані пам’ятки, які щороку поповнюють музейну скарбницю, відкривають реальні можливості для більш ефективного позиціювання нашого Музею у культурному просторі Львова. Віднайдені матеріали служать своєрідним ключем як для повторного аналізу внеску Соломії Крушельницької, інших музичних діячів у розвиток світового оперного мистецтва, так і нового осмислення ролі українських мистців у сучасному культуротворенні.
Виставка “Відома й невідома Соломія Крушельницька” дає можливість відвідувачам краще зрозуміти й оцінити значення пам’яток, що поповнили музейне зібрання у цьому році.
Перш за все, це колекція негативів – 268 штук, яку подарував Музею львівський фотограф Володимир Ольхом’як. У чому ж її цінність? Відзняті на плівку у 60-х роках минулого століття з оригінальних документів та фотографій особистого архіву Соломії Крушельницької, ці негативи збереглися у перфектному стані, що дає можливість відтворити повноцінне зображення. Але найбільша культурно-історична цінність цього документального зібрання у її інформативності, адже значна частина збережених на плівці матеріалів досі не була відома. На виставці експонуються маловідомі фотографії Соломії Крушельницької у різних оперних ролях, виготовлені із переданих негативів.
Наступна група експонатів присвячена ще одній маловивченій темі артистичного життя української співачки. Йдеться про так званий театральний “бізнес” – співпрацю Соломії Крушельницької із різноманітними театральними агенціями. Із збереженої кореспонденції між артисткою та театральними імпресаріо видно, що останні, з огляду на яскравий талант, широку популярність, а також значні прибутки, які приносили їм контракти із Крушельницькою, вважали за велику честь мати її своєю клієнткою. На виставці представлена телеграма від італійського імпресаріо Джузеппе Еміліо Дукаті з пропозицією тримісячних виступів у Лісабоні, лист від власниці першого театрального агентства для Росії і закордону Е. Россохіної з проханням розглянути пропозицію щодо виступів у Москві. Запрошують співачку також до “Народного театру” у Празі, про що йдеться у листі Францішека Ржегоржа. Постачальник імператорського російського музичного товариства, власник книгарні і складу нот Леон Ідзиковський запрошує Соломію Крушельницьку після гастролей у Петербурзі виступити у Києві.
Наступна група матеріалів – з архіву музикознавця Михайла Головащенка. Експонати розповідають про те, як палко захоплювалися артистичною майстерністю та високо цінували мистецтво Соломії Крушельницької у Варшаві: лист із редакції “Tygodnika illustrowanego” з проханням знайти час та дозволити фотографу цього тижневики зробити декілька фотографій співачки; у листі від управи секції Ст. Монюшка повідомляють, що С.Крушельницька стала почесним членом цього товариства. У 1901 році, коли українська співачка відмовилася підписати контракт із дирекцією Великого театру у Варшаві, шанувальники Крушельницької зібрали тисячі підписів, прохаючи оперну зірку не від’їжджати. Фотокопії автографів цих підписів, які зібрала польська піаністка графиня Ядвіга Лубенська, представлено в експозиції.
Ще один експонат цієї виставки свідчить про міжнародні контакти працівників музею Соломії Крушельницької. У 2007 році на виставці “Львів. Подорож до Європи”, яку зорганізував за підтримки Федерації фундації культури та німецького уряду Центр юдаїки у Берліні, були представлені матеріали із фондів нашого музею. Поруч з іншими документами про Соломію Крушельницьку відвідувачі берлінської виставки могли оглянути макет однієї із експозиційних кімнат нашого музею – “Артистична”, який виготовила львівська художниця Олена Турянська. До Дня народження Соломії Крушельницької організатори виставки подарували цей макет у фонди музею.
Чи не найцінніший експонат виставки – оригінальна грамофонна платівка фірми “Columbia” (1928 р.) із записами українських народних пісень у виконанні Соломії Крушельницької. Цю платівку подарував у фонди музею київський музикознавець Ростислав Пилипчук.