Середа, 20 травня, 2020

20 травня - Ювілей Стефанії Павлишин

Сердечно вітаємо професора Стефанію Павлишин, довголітню і щиру приятельку Музею Соломії Крушельницької з ЮВІЛЕЄМ!

З перших кроків життя нашого Музею Стефанія Стефанівна була і залишається до сьогодні незамінним порадником і дорадником в усіх наших справах, постійним учасником та організатором численних заходів і подій. ЗИЧИМО ЗДОРОВ’Я, БАДЬОРОСТІ ДУХУ, ДОБРОГО НАСТРОЮ НА ЩОДЕНЬ! МНОГАЯ ЛІТА!!!

З повагою, колектив Музею

Біографічна довідка.

Стефанія Стефанівна Павлишин народилася 20 травня 1930 р. у м. Коломия тепер Івано-Франківської області. Батько й мати були дуже музикальні в свою доньку в 6 років віддали навчатися в музичну школу товариства ім. М. Монюшка. Батько грав майже на всіх музичних інструментах, крім духових. Як згадувала Стефанія Павлишин, він був справжнім артистом, грав у виставах, навіть у німому кіно знімався у Варшаві. Вони з батьком часто грали на фортепіано в чотири руки. А працював він урядовцем на залізниці. Батько Стефан був заарештований у 1945 р. У тому ж році С. Павлишин закінчила музичну школу і переїхала до Львова. Вступила на фортепіанне відділення Львівського музичного училища (тепер — ім. С. Людкевича). У 1947 р. закінчила вечірню школу 10-річку, а у 1949 р., завершивши фортепіанне (у Е.Кашиної), а також три курси теоретичного відділення училища, вступила на 2-й курс історико-теоретичного факультету Львівської консерваторії. Повний курс пройшла за три роки і у 1952 р. отримала диплом з відзнакою (керівник дипломної роботи «Проблема лібрето радянської опери» А.Котляревський).

Рівночасно від 1949 р. працювала у музичних школах Львова (№ 1 і № 2 та вечірній), допомагаючи в утриманні родини (молодший брат і сестра). Батько повернувся із Комі у 1956 р. важко хворим. Отримавши рекомендацію в аспірантуру, навчалася в аспірантурі Київської консерваторії, у 1955 р. захистила кандидатську дисертацію «Творчість Д.В.Січинського» (науковий керівник П.Козицький). У 1953-54 рр. працювала тут як викладач історії української музики. У 1954-1985 рр. — викладає у Львівській державній консерваторії ім. М. Лисенка, професор (з 1983). Веде курси історії зарубіжної музики, сучасної української, музики народів СРСР, семінари з сучасної музики та спеціалізацію з музикознавства. Доктор мистецтвознавства (1981 р., докторська дисертація на тему «Тенденції розвитку західної музики ХХ ст.»)

З 1985 р. на творчій роботі, член Спілки композиторів від 1957 р. У 1992-98 рр. голова секції мистецтвознавства, з 1998 р. — голова секції культурології Західного наукового центру НАН України, член правління Спілки композиторів України, дійсний член Наукового товариства ім. Т. Шевченка. Почесний доктор Дрогобицького державного педагогічного університету ім. І. Франка (2010).

Серед найважливіших тем наукових праць Стефанії Павлишин особливе місце займають проблеми композиторської творчості ХХ ст. в усіх можливих аспектах — історико-соціальному, естетичному, філософському, суто технічному. Вона розглядає як мистецькі явища, які відкривали сучасну епоху в музиці: творчість американського композитора Чарльза Айвза, експериментальні пошуки метра нововіденької школи Арнольда Шенберґа, так і художні звершення останніх десятиріч, серед них стильову еволюцію американських авторів Джорджа Крамба, Джона Кейджа, Мортона Фелдмена та інших, приділяє особливу увагу слов’янським школам, польській і чеській. Окреме місце посідає в її дослідженнях українська музика, представлена у широкому і різноплановому історичному ракурсі — від галицької школи кінця XIX ст. до творчих звершень останніх років, поданих крізь призму світового мистецького процесу, у тісному взаємозв’язку з ним, але водночас трактованого як неповторний вияв національного духу, до найновіших процесів, які формують обличчя національної музичної культури сьогодення.

Автор близько 20 монографій, зокрема, про Д. Січинського, В. Барвінського, В. Сильвестрова, І. Соневицького, М. Кузана, С. Туркевич-Лісовську, Ч. Айвза, А. Шенберга, понад 300 статей.

Довідка для відвідувачів:

Музично-меморіальний музей Соломії Крушельницької

79007, м. Львів, вул. С. Крушельницької, 23.
Тел. 38(032) 261 04 76, тел/факс 261 04 74
e-mail: [email protected]

Експозиція музею працює щодня з 10 до 17 год.

Порядок проведення екскурсій у СУБОТУ, НЕДІЛЮ та НЕРОБОЧІ ДНІ:

Група – до 15 осіб

Екскурсійне обслуговування для всіх категорій відвідувачів – 100 грн.

Відділ: Меморіальний музей Станіслава Людкевича

Тел.: 38 (032) 276 96 12
e-mail:  [email protected]

Музей приймає відвідувачів у п’ятницю і неділю з 10.00 до 17.00

Екскурсійне обслуговування для всіх категорій відвідувачів – 50 грн.