Понеділок, 11 травня, 2009

14 травня - 14 червня 2009 р. виставка "На вершині світової слави" в Музеї Марії Заньковецької

14 травня 2009 р. о 16.00 у приміщенні Музею Марії Заньковецької (Київ, вул. Велика Васильківська, 121) відбудеться відкриття виставки "На вершині світової слави" (з фондів Музично-меморіального музею Соломії Крушельницької у Львові)

У програмі відкриття:
Концерт вокальних творів з репертуару Соломії Крушельницької
Виконавці: Лілія Коструба (сопрано) та Лідія Ніколаєва
(партія фортепіано)

Творчість Соломії Крушельницької (1872-1952) мала великий вплив на розвиток оперного мистецтва зламу ХІХ-ХХ ст. Славетній українській співачці й сьогодні відводиться вагоме місце в історій світової музичної культури. Від самого початку артистичної кар’єри цієї талановитої артистки авторитетні музичні критики постійно акцентували на своєрідності мистецького обличчя та винятковій обдарованості Соломії Крушельницької. «Вона володіла тою таємничою субстанцією, – писав італійський музикознавець Рінальдо Кортопассі, – яка розливаючись рікою, ніби зачаровує публіку і несе в собі присмак безсмертної слави».
Основною складовою незвичайного успіху артистки, або ж, як зазначали музикознавці, «своєрідного феномену Соломії Крушельницької», крім природних голосових даних, став багатогранний драматичний талант, завдяки якому вона створила на оперній сцені багатьох країн світу незабутні музично-драматичні образи. У якій ролі не виступала б Крушельницька – а в репертуарі співачки було понад 50 головних оперних партій – вона ніколи не повторювала себе. Поринаючи у чарівний світ співу та гри, була кожного разу іншою до найдрібніших деталей. «Прекрасна Аїда, чарівна і натхненна Лорелея, принадна загадковою ботічеллівською красою Брунгільда (у «Валькірії», «Зігфріді» і «Загибелі богів»), сповнена величі Елізабетта (у «Дон Карлосі»), легка, ефірна і водночас скульптурна Адріана Лекуврер, ...Ізольда, що тремтить від пристрасті, не забуваючи однак, про гідність королеви, – в усіх цих образах Крушельницька була тією, про яких говорять «Велика актриса!» (італійський музикознавець Гвідо Маротті).
 Найбільша збірка документальних пам’яток, які розповідають про примадонну найславніших оперних театрів світу, зберігається у Музично-меморіальному музею Соломії Крушельницької у Львові. Життя та мистецька кар’єра артистки були тісно пов’язані зі столицею Галичини. Тут молода Соломія навчалася співу у консерваторії Галицького музичного товариства, у Львові відбувся її оперний дебют на сцені Міського театру Скарбека, сюди, будучи вже всесвітньо відомою співачкою, неодноразово приїжджала на гостинні виступи. У 1903 році співачка купила для своєї родини триповерхову кам’яницю, в якій минули й останні роки життя Соломії Крушельницької. Сьогодні тут, на другому поверсі, розташований музей, експозиційні зали якого пропонують захоплюючу мандрівку в чарівний світ мистецтва Великої Артистки.
Основою фондової збірки (понад 20 тисяч предметів) музею є особистий архів Соломії Крушельницької, в якому зберігаються особисті речі співачки, оригінальні фотографії, афіші та програми її виступів у різних країнах світу, музична критика, епістолярія, старі грамофонні платівки з записами музичних творів у виконанні артистки. Заслуга у збереженні більшості цих безцінних пам’яток належить, передусім, племінниці Соломії Крушельницької Одарці Бандрівській, львівському мистецтвознавцю Івану Деркачу а також музикознавцю із Києва Михайлу Головащенку.
З огляду на місце експонування виставки «На вершині світової слави» – музей драматичної артистки Марії Заньковецької, організатори намагалися поєднати два акценти: Крушельницька – геніальна оперна співачка, не подібна на будь-кого зі своїх сучасників, та Крушельницька – чудова драматична акторка, талановита й досконала майстриня з перевтілення. Згадати про кожен тріумф цієї жінки на оперній сцені неможливо. Чо-Чо-Сан, Аїда, Саломе, Електра, Лорелея, Ельза, Брунгільда – ці створені Соломією Крушельницькою образи стали символом її артистичної майстерності. Добірка представлених на виставці оригінальних архівних матеріалів із фондів музею Соломії Крушельницької, хоч і не велика за обсягом, дає можливість краще пізнати велич і незвичайний талант однієї з найбільших оперних співачок минулого століття.
Працівники музично-меморіального музею Соломії Крушельницької у Львові висловлюють щиру подяку пані Марії Ользі Пришляк, яка в пам’ять своєї мами, шанувальниці опери і мистецтва Соломії Крушельницької, надала фінансову допомогу в організації цієї виставки.
Сприяння у транспортуванні виставки – партія Конгрес українських націоналістів.

Ірина Криворучка, куратор виставки