Понеділок, 08 липня, 2019

СОЛОМІЇ КРУШЕЛЬНИЦЬКІЙ ПРИСВЯЧУЄТЬСЯ - Виставка художніх робіт Ореста Скопа (малярство)

З нагоди 30-річчя діяльності Музею Соломії Крушельницької відкрито персональну виставку львівського митця Ореста Скопа – автора художнього проекту Музично-меморіального музею Соломії Крушельницької у Львові. Усі ці картини, створення яких інспіроване життям і творчістю славетної співачки, Орест Скоп написав у різні роки й подарував у фонди нашого музею.
Орест Скоп не просто художник, автор музейних експозицій. Він – музейник за своєю суттю. На нашу думку, у нього більше «музейництва», ніж у багатьох з нас, котрі, згідно зі своїм статусом, займаються цією справою. Оскільки доля обдарувала його багатьма талантами, які він успішно реалізує, то в оформленні експозицій він і архітектор і живописець… У професійній сфері рівняється на найвищі авторитети, має здатність вже на початку роботи бачити її кінцевий результат, а також знає, що буде потім, як усе працюватиме після побудови експозиції, після відкриття музею. Звідки цей дар відчувати перспективу, передбачати майбутнє? Можливо це талант художника мислити картинами, просторове бачення архітектора, інтуїція фахівця, що довіряє своєму досвіду. А може, це здатність ідентифікованого чоловіка, що добре орієнтується в часі та на місцевості і вміє читати мапу своєї життєвої подорожі?

Коли працюєш з Орестом, чуєшся безпечно завдяки його надійності, він не лише виконує левову частку роботи, а й бере не себе відповідальність і за роботу, і за колектив, з яким працює. Часто може зробити щось таке, що не під силу нікому, щось неймовірне. Наприклад, я до цього часу не знаю, яким чином у жовтні 1989 року Орест Скоп переконав високопоставлених чиновників зачинити музей Соломії Крушельницької (відкривали його урочисто до 50-річчя возз’єднання західноукраїнських земель з УРСР) і виділити кошти для професійних реставраторів, час для створення експозиції. Хто працював у ті часи, погодиться, що іноді час був ціннішим ніж гроші. Орестові знадобилося кільканадцять хвилин, щоб повернути хід подій. Цікаво, що він сказав тодішньому міністру культури, який приїхав на відкриття музею? Зрештою, не так важливо, що сказав, важливий результат. Тоді ми отримали великий бонус – майже три роки «вільної» праці! За цей час знайшли багато нових експонатів, науково опрацювали усю відому інформацію про Соломію Крушельницьку, створили концепцію музею і втілили її у життя. За цей час й була побудована наша експозиція, та, яку й нині добре знають і в Україні, і за кордоном, яка стала «новим словом» у вітчизняному музейному будівництві. Мистецтвознавець Оксана Пеленська відзначила у той час новаторство художника-музейника так: «Сміливо відкриваючи скляні вітрини строгої академічної експозиції, Орест Скоп спонукає відвідувача музею до безпосередньої комунікації з експонатом та запрошує його бути співучасником творчості».

Фрагмент експозиції Музею Соломії Крушельницької.

Експозиція Музею Соломії Крушельницької у Львові справді подібна до полотен Скопа-художника, зокрема у тому плані, що її цікаво розглядати. Коли дивимося на картину Ореста, то спочатку сприймаємо її в цілості, і чим довше розглядаємо, тим цікавішою вона стає – відкриваються нові деталі, нюанси, виринають несподіванки. Те ж стосується й експозиції, де кожна тема вміло й делікатно вписана у цілісність інтер’єру.

Ще про неймовірні речі. «Ти віриш, що ми поїдемо до Італії по місцях Соломії Крушельницької?» - час від часу питав мене Орест. У 1995 році у це важко було повірити. Але ми поїхали. Бачили театри, на сценах яких співала Крушельницька, ходили по вулицях Віареджо, зустрічалися з людьми, які ще пам’ятали артистку, відвідали музеї її видатних сучасників і друзів – Пуччіні, Тосканіні. Бачили те море і ті гори… Доки ми насолоджувалися побаченим, художник встигав усе зафіксувати в етюдах і картинах. Згодом їх подарував музеєві. І це було радше закономірно, ніж неймовірно, бо отримувати подарунки від нього настільки природно, що асом забуваєш подякувати.

Працювати з Орестом завжди цікаво, тому що перебуваєш у його світі, де реальне і містичне завжди поряд. Наприклад, ідеш до музею етнографії, щоб підшукати старі рамки, а знаходиш фотопортрет Соломії Крушельницької, про який ніхто раніше не знав. Або приходиш одного ранку до музею і застаєш там повну залу добротних меблів, списаних з американської військової бази у Німеччині. Таку роботу важко назвати рутинною.

Працюючи з Орестом, звикаєш, що все вдається: несподівано приходять потрібні люди, відчиняються потрібні двері, з’являються саме ті експонати. Здається, усе дуже просто і легко. Проте, як усвідомлюєш згодом, це коштує йому великих зусиль, за цим стоять недоспані ночі і «непрості» розмови з «вищестоящими» та колегами. Найголовніше у роботі і творчості – обстоювання своєї думки, своєї позиції, часто всупереч власним інтересам.

Коли ж запитати в Ореста Скопа, як йому все вдається, він напівжартома відповість: «Головне, послати у космос добрі думки!».

Галина Тихобаєва, директор
Музею Соломії Крушельницької