Музично-меморіальний музей Соломії Крушельницької
en / de

Музично-меморіальний музей
Соломії Крушельницької у Львові

Філія: Меморіальний музей Станіслава Людкевича

Веб-сайт створений за підтримки Управління культури та туризму Львівської міської ради.

Понеділок, 25 березня, 2019

29 березня - 3 травня 2019 - виставка "На вершині світової слави" у Чернівцях

Цього року громадськість Чернівців матиме можливість ознайомитися з безцінними раритетами, які розповідають про життя і творчість Соломії Крушельницької. Виставка експонуватиметься у Чернівецькому обласному краєзнавчому музеї з 29 березня по 3 травня 2019 року.
Авторами і кураторами проекту є Ірина Криворучка, головний зберігач фондів і Данута Білавич, завідувач наукового відділу Музично-меморіального музею Соломії Крушельницької у Львові. 


НА ВЕРШИНІ СВІТОВОЇ СЛАВИ

Соломія Крушельницька, славетна українська оперна і концертно-камерна співачка, мала незвичайної краси та сили голос діапазоном майже в три октави, віртуозну техніку, феноменальну музичну пам’ять, яскравий артистизм. “Вона володіла тією таємничою субстанцією, – писав італійський музикознавець РінальдоКортопассі, – яка розливаючись рікою, зачаровує публіку і несе в собі присмак безсмертної слави”. Поруч з Е. Карузо, М. Баттістіні, ТіттаРуффо, Ф. Шаляпіним Соломія Крушельницька вважається найвидатнішою співачкою кін. ХІХ поч. ХХ ст.
Основною складовою незвичайного успіху артистки, “своєрідного феномену Соломії Крушельницької”, як зазначали музикознавці, крім природних голосових даних, став багатогранний драматичний талант, завдяки якому вона створила незабутні музично-драматичні образи на оперних сценах багатьох країн. У якій ролі не виступала б Крушельницька – а в репертуарі співачки було близько 60 оперних партій, – вона ніколи не повторювала себе. Поринаючи у чарівний світ співу та гри, була кожного разу іншою до найдрібніших деталей. Описати кожен тріумф української артистки на оперній сцені неможливо. Чо-Чо-сан, Аїда, Галька, Саломе, Електра, Лорелея, Ельза, Брунгільда – ці створені С. Крушельницькою образи стали символом її артистичної майстерності.
Соломія Крушельницька належить до найвизначніших мешканок міста Львова. Життя та артистична діяльність цієї надзвичайної жінки були тісно пов’язані зі столицею Галичини. Тут молода Соломія навчалася співу у консерваторії Галицького музичного товариства; у Львові відбувся її оперний дебют на сцені Міського театру Скарбка. Сюди, будучи вже всесвітньо відомою співачкою, неодноразово приїжджала на гостинні виступи. У 1903 році вона стала власницею чудової кам’яниці на одній із затишних львівських вулиць поруч із старовинним парком. У цьому будинку мешкала родина артистки, тут минули й останні роки її життя. З 1989 року на другому поверсі кам’яниці по вул. С. Крушельницької, 23 розмістився меморіальний музей співачки.
Експозиція побудована на оригінальних матеріалах кінця ХІХ – першої поло-вини ХХ століття. Все тут нагадує про славетну оперну примадонну – оригінальні світлини в старовинних рамах, афіші виступів Крушельницької у найвідоміших театрах світу, затишні інтер’єри, в які “вписані” меморіальні речі співачки. Екскурсія музеєм – це захоплююча подорож у минуле, в мистецький світ української артистки. Кожна експозиційна кімната розповідає про окремий період життя і творчої діяльності Соломії Крушельницької. Незрівнянний голос Великої Соломії, збережений на архівних грамплатівках поч. ХХ ст., доповнює неповторну атмосферу музею.
Основою фондової колекції музею, яка налічує близько 23 тисячі музейних предметів, є особистий архів Соломії Крушельницької, в якому представлені меморіальні речі співачки, оригінальні фотографії, афіші та програми її виступів, музична критика, епістолярій, грамофонні платівки поч. ХХ ст. із записами музичних творів у виконанні артистки, книги й ноти з її бібліотеки, художні твори.
Музей Соломії Крушельницької відомий не лише артефактами, пов’язаними з життям і творчістю видатної співачки. У фондовій колекції, що налічує понад 22 тисячі музейних предметів, зберігаються особисті архіви інших відомих українських діячів музичної культури Галичини – співаків Модеста Менцинського, Михайла Голинського, Ніни Шевченко, Іванни Синенької-Іваницької, Володимира Ігнатенка, Ніни Тичинської, Тамари Дідик; піаністок Любки Колесси, Марії Крушельницької. В 1995 році в будинку видатного українського композитора, музикознавця, музично-громадського діяча Станіслава Людкевича по вул. С. Людкевича, 7, був створений Меморіальний музей митця, який зараз є філією Музею Соломії Крушельницької. Популяризація цих скарбів є важливим напрямком роботи музею.
Виставка “На вершині світової слави” представляє найціннішу частину збірки Музею Соломії Крушельницької – понад 100 оригінальних матеріалів з особистого архіву артистки.Впродовж десяти років, мандруючи музейним простором України, вона познайомила десятки тисяч громадян з життям та творчістю видатної артистки. Особливою прикметою цієї виставки є не лише її мобільність, але і можливість трансформувати свою експозицію в залежності від виставкового простору. Виставка “На вершині світової слави” також сприяє розвитку міжмузейної співпраці та професійної комунікації.
Свого часу виставка “На вершині світової слави” експонувалася в Музеї Марії Заньковецької, у львівському клубі “Лівий берег”, в Музеї книги і друкарства України, в Меморіальному будинку-музеї Д. Яворницького(м. Дніпро).
У 2017-2018 рр., до 145-річчя від дня народження патронеси, Музей Соломії Крушельницької здійснив окремий великий проект – серію виставок “На вершині світової слави” в Національному музеї народного мистецтва Гуцульщини і Покуття ім. Й. Кобринського в Коломиї, Івано-Франківському обласному краєзнавчому музеї, Одеському літературному музеї, Художньому музеї м. Луцька, Вінницькому краєзнавчому музеї.
На виставці демонструються оригінальні матеріали з фондів Музею Соломії Крушельницької, які розкривають найважливіші етапи біографії української співачки, її виступи на найвідоміших оперних та концертних сценах світу. Це – фотографії С. Крушельницької в різних ролях та в приватному житті, програми, клавіри опер та нотні видання з бібліотеки артистки, її особисті речі, документи, рукописи, а також живописні твори відомих українських художників Любомира Медвідя, Бориса Бринського та Ореста Скопа, автора експозиції музею Соломії Крушельницької у Львові. Доповнюють експозицію реконструкції сценічних костюмів Соломії Крушельницької – Чо-Чо-сан з опери Дж. Пуччіні “Мадам Баттерфляй” (автор Юлія Пігель) та Ельзи з опери Р.Ваґнера “Лоенґрін” (автор Олена Томин).

Архів

 

Довідка для відвідувачів:

Музично-меморіальний музей Соломії Крушельницької

79007, м. Львів, вул. С. Крушельницької, 23.
Тел. 38(032) 261 04 76, тел/факс 261 04 74
e-mail: [email protected]

Експозиція музею працює щодня з 10 до 17 год.
Вихідний день – вівторок.

Порядок проведення екскурсій у СУБОТУ, НЕДІЛЮ та НЕРОБОЧІ ДНІ:

Екскурсійний супровід згідно такого розкладу:
10.30, 12.00, 14.00, 16.00
Група – до 15 осіб

Вхідний квиток:

  • для учнів і пенсіонерів – 10 грн.
  • для студентів – 20 грн.
  • для дорослих відвідувачів – 30 грн.

Екскурсійне обслуговування для всіх категорій відвідувачів – 100 грн.

Відділ: Меморіальний музей Станіслава Людкевича

79011, м. Львів, вул. С. Людкевича, 7.
Тел.: 38 (032) 276 96 12
e-mail:  [email protected]
https://ludkevytch.in.ua

Музей приймає відвідувачів у п’ятницю і неділю з 10.00 до 17.00

Екскурсії – за попереднім замовленням
Екскурсійна група – до 10 осіб

Вхідний квиток:

  • для учнів і пенсіонерів – 10 грн.
  • для студентів – 20 грн.
  • для дорослих відвідувачів – 30 грн.

Екскурсійне обслуговування для всіх категорій відвідувачів – 50 грн.