П'ятниця, 16 листопада, 2018

17 листопада, субота - Презентація книги "Оперний світ Соломії Крушельницької"

Оперний світ Соломії Крушельницької: путівник по операх з репертуару співачки / Муз.-мемор. музей С. Крушельницької у Львові. – Львів : Апріорі, 2018. – 184 с., іл.

Упорядкування, переклад з польської, російської, італійської, англійської Мар’яни Зубеляк, переклад з іспанської Христини Іванькової.
Передмова Олександра Козаренка.
Літературний редактор Галина Тихобаєва
Художник Олександра Квик
Редакційна колегія: Ірина Криворучка, Данута Білавич, Роксоляна Пасічник

Пропоноване науково-популярне видання знайомить з оперним репертуаром славетної української співачки Соломії Крушельницької (1872-1952), що налічував майже 60 опер різних національних шкіл і напрямів. У лаконічній формі подано інформацію про композиторів, їхні твори, сюжет опери, а також – вміщено уривки з рецензій на виступи С. Крушельницької в оперних партіях.
Видання адресоване музикознавцям, театрознавцям, широкому колу шанувальників оперного мистецтва.

Від упорядника

Понад чверть століття Соломія Крушельницька (1872-1952) виступала на оперних сценах світу. В її розлогому і багатому репертуарі – близько 60 опер понад 30 композиторів – представників різних національних шкіл і напрямків у музичному мистецтві. Велику частку складають твори композиторів, з якими артистку єднали тісні творчі та особисті взаємини. Часто на їхнє прохання С. Крушельницька виступала у світових або місцевих прем’єрах тих чи інших опер, адже участь співачки була запорукою успіху вистави.
Сьогодні в Україні, на жаль, виконується лише невелика частина опер, в яких свого часу виступала славетна примадонна. Це переважно твори, які становлять так званий “залізний репертуар” світової оперної сцени.
Виникла потреба у науково-популярному довіднику, який би узагальнив та структурував матеріал, що стосується класичного оперного репертуару другої половини ХІХ-початку ХХ століття. Цінність пропонованого збірника полягає в тому, що це перше видання українською мовою.
Перелік опер і партій, які виконувала артистка, ґрунтується на документальних матеріалах з фондів Музично-меморіального музею С. Крушельницької у Львові, монографічних виданнях “Славетна співачка: Спогади і статті про Соломію Крушельницьку” / упорядкув. і вступ. ст. І. Деркача; Львів, 1956; “Соломія Крушельницька. Спогади. Матеріали. Листування / вступ. ст., упорядкув. і прим. М. Головащенка; Київ, 1978-1979; використані також публікації з періодики, яка зберігається у фондах Львівської національної наукової бібліотеки України ім. В. Стефаника.
Матеріал збірника для зручності користування розташований в алфавітному порядку прізвищ композиторів (окрім розділів, присвячених композиторам Т. Монтефйоре і Ф. Е. Ортіс зе Зарате, які розміщені в кінці). Отож, насамперед подається коротка інформація про художній стиль автора і його творчу спадщину.
Відомості про опери всередині розділу розміщені за хронологією їх написання. Характеристика опер складається з таких підрозділів:
1) основний довідковий матеріал про оперу: вказаний жанр твору, визначений самим композитором, що має суттєве значення для зрозуміння характеру твору; автор лібрето, літературне джерело, за яким воно написане; дата і місце прем’єри (або прем’єри різних редакцій);
2) головні дійові особи (із зазначенням, по можливості, теситури голосу);
3) короткий виклад сюжету опери у формі вільного переказу лібрето без поділу на дії;
4) перелік міст, де С. Крушельницька виступала в даній опері із наведенням уривків рецензій з тогочасної преси. У цьому підрозділі ми намагалися у переважній більшості подавати маловідомі відгуки, лише подекуди цитуючи рецензії, які публікувалися раніше. У тих випадках, коли не вдалося знайти відповідний критичний матеріал, зазначаємо лише оперну партію, використовуючи додаткові джерела – світлини артистки, афіші та програми вистав, записи.
Усі назви опер і прізвища композиторів подані паралельно українською і мовою оригіналу. Транслітерація власних імен приведена у відповідність з оригіналом і в деяких випадках відрізняється від поширеної в музикознавчій літературі (замість Тангейзер пишемо Тангойзер, замість Хундінг – Гундінґ, замість Чіо-Чіо-сан – Чо-Чо-сан).
Видання ілюстроване фотографіями Соломії Крушельницької в оперних ролях, які зберігаються у фондах Музично-меморіального музею співачки у Львові. Ці світлини є ще одним переконливим доказом глибокого проникнення артистки в образ. Адже С. Крушельницька вражала своїх сучасників не лише вокальним і драматичним талантом, але й досконалими сценічними атрибутами – костюмами, гримом тощо.

Мар’яна Зубеляк