Вівторок, 25 березня, 2008

Виставка “Василь Барвінський та Станіслав Людкевич” експонується до 31 березня 2008 р.

Постаті двох корифеїв музичної культури Галичини відіграли виняткову роль у професіоналізації музичного мистецтва краю у перші десятиліття ХХ ст. Композитори, педагоги, музикознавці, активні громадські діячі, вони були не лише однодумцями, але й колегами і щирими приятелями.

Василь Барвінський ставився до свого старшого колеги з величезним пієтетом, усвідомлюючи значення Станіслава Людкевича для української музичної культури. В. Барвінський відгукувався на кожен новий твір С. Людкевича ґрунтовною статтею. Повз його увагу не проходив жоден виступ С. Людкевича і як диригента. Перу В. Барвінського належать пророчі слова про монументальний твір С. Людкевича – кантату-симфонію “Кавказ”: “…Для нас, українців, не лиш в Галичині, але на цілій широкій Україні цей твір має неоціненне значення. Чим для німця є “Перстень Нібелунґів” Ваґнера, або для чеха симфонічний цикл Сметани “Моя батьківщина”, тим – або й ще чимось більшим – є для нас “Кавказ” Людкевича…”

У свою чергу С. Людкевич, також високо цінував працю В. Барвінського як композитора, педагога і громадського діяча. “Те, що Барвінський, – писав Людкевич ще у 1938 р., – досі дав українській музиці, запевнює йому назавжди чолове місце й переломне значення в її історії...”

У Меморіальному музеї Станіслава Людкевича зберігаються матеріали, які розповідають про спільну працю двох митців у Вищому музичному інституті ім. М. Лисенка, СУПРОМ’і, в редакції журналу “Українська музика” тощо: це фотографії, листи, періодичні видання, а також ноти і книжки з автографами В. Барвінського, подаровані С. Людкевичу. Частина цих матеріалів представлена на пропонованій виставці, присвяченій 120-річчю від дня народження Василя Барвінського.

Окрему групу експонатів становлять збірники наукових праць, присвячені вшануванню пам’яті Василя Барвінського.

Висловлюємо щиру подяку п. Зеновії Штундер за надані матеріали з особистого архіву Станіслава Людкевича.