Субота, 04 червня, 2016

14 червня, вівторок – Презентація нотного збірника "Василь Безкоровайний. Вокальні твори"

14 червня 2016 року за підтримки  Державного комітету телебачення і радіомовлення України, Музично-меморіального музею Соломії Крушельницької, Науково-творчого товариства композитора Василя Безкоровайного відбудеться презентація нотного збірника, в якому вміщені вокальні твори композитора, диригента, культурно-громадського діяча Василя Безкоровайного.

В унікальному збірнику друкуються сорок сім музичних творів, тридцять три з яких знаходилися в рукописах. Автори проекту та укладачі – заслужена артистка України, доцент кафедри вокального та інструментального мистецтва Кримського університету культури, мистецтв і туризму Наталя Безкоровайна і внучатий племінник композитора, заслужений працівник культури України Богдан Безкоровайний. Вони за 25 років науково-пошукової роботи з повернення в музичну культуру імені композитора виконали титанічну працю у пошуках архівних матеріалів, складаючи з неповних, уривчастих, іноді «затертих» повідомлень цілісну картину. Псалми, обробки історичних дум, романси, дуети, ансамблі, пісні відрізняються високим професійним рівнем, добрим художнім смаком, знанням вокальних можливостей, а отже – зручністю для виконавців, що, проте, вимагає від них і відповідної вокальної підготовки, і вдумливої роботи над художнім образом.

Новий нотний збірник, в якому понад 180 сторінок, надруковано тиражем одна тисяча примірників завдяки фінансовій підтримці Роми Стецьків-Лонґ і Андрія Стецьківа – онуків композитора Василя Безкоровайного, які будуть присутні на презентації.

Збірники «Василь Безкоровайний. Вокальні твори» будуть подаровані музичним закладам Львова та Львівської області.

Під час презентації прозвучать камерно-вокальні та інструментальні твори В.Безкоровайного. Виконавці: Заслужена артистка України Наталія Безкоровайна-Лаутар (сопрано, м. Сімферополь), львівські музиканти – Оксана Басса (фортепіано), Меланія Макаревич (фортепіано), Михайло Крижанівський (скрипка), Надія Квик (віолончель), Ольга Василюк (фортепіано)

Початок о 16.00. Вхід вільний.

Довідка:
Безкоровайний Василь Васильович (12. 01. 1880 р., м. Тернопіль – 5. 03. 1966 р., м. Буффало, штат Нью-Йорк, США) – композитор, диригент, педагог, громадський діяч.

Закінчив Тернопільську учительську семінарію, навчався у Львівському політехнічному інституті й на фізико-математичному Львівського університету. За фахом гімназійний учитель.

Музики почав навчатися у О. Голембіовського та Ю. Нижанківського в Тернополі, де захопився грою на скрипці та фортепіано. Брав участь у гімназійному струнному оркестрі. Завершив музичну освіту у Львівській консерваторії у М. Солтиса й С. Невядомського. З 1908 р. по 1935 р., - працював у гімназіях Львова, Тарнова (тепер Польща, 1910-11), Станіславова (тепер Івано-Франківськ, 1911-13), Тернополя (1929-29), Золочева (1925-35). Навчався гри на цитрі й контрабасі. Виступав як хоровий диригент і концертмейстер на Шевченківських концертах, а в Тернополі – на вечорах, присвячених М. Лисенку, М. Леонтовичу, І. Франкові, Лесі Українці, О. Кобилянській.

Засновник музичної школи у Станіславові (1913-14). Співпрацював з драматичним театром на чолі з М. Крушельницький (1921), Є. Купчинським та Я. Ярославенком. Концертмейстер хорів. Організатор філій Львівського Вищого Музичного Інституту ім. М. Лисенка в Тернополі (1928), Золочеві (1931). Авторські концерти В. Безкоровайного відбулися в Тернополі (1929), Золочеві (1934). Диригент хорів “Боян” у Станіславові (з 1908), Тернополі (1935-38) та церковного хору у Львові (1935-38). Активний учасник музичного життя, член Музичного товариства ім. М. Лисенка. 1944-48 жив в Австрії (м. Габльонц). 1949 року переїхав до США (Буффало), де викладав у філії Українського музичного інституту Америки, давав уроки гри на скрипці і фортепіано, займався музично-хоровою і композиторською діяльністю. Представник правління Хору Українського конгресового комітету Америки..

Автор понад 350 різножанрових творів (багато видав власним коштом у Львові в 1920-30-х), що виконувалися в Австралії, Канаді, США, до початку 1940-х і з 1997 в Україні, в тому числі на “Київ Музик Фесті” (2001, Київ), Міжнародний фестиваль “”Синій птах” (2004, Сімферополь).

Записи солоспівів і деяких інших інструментальних творів, перекладених для оркестру народних інструментів, зберігаються на Українському радіо. 2004 року в Україні вийшов нотний збірник “Українські думки” для скрипки і фортепіано (Сімферополь, 2004), “Сонати для фортепіано” (Сімферополь, 2008).

1999 року у Сімферополі створено науково-творче Товариство В. Безкоровайного. Мета та основні завдання Товариства – розкриття та вивчення творчої спадщини композитора Василя Безкоровайного та інших діячів української музичної культури; Сприяти об’єднанню багатонаціональних культур півострова, формування почуття поваги і толерантності між народами, які населяють Крим (за матеріалами Української Музичної Енциклопедії).