Вівторок, 23 лютого, 2016

26 лютого - 27 березня - виставка "Олександр Врабель - легенда оперної сцени"

Виставка присвячена 85-річчю від дня народження  провідного соліста Львівського оперного театру, народного артиста України, професора Львівської державної консерваторії ім. М. Лисенка Олександра Врабеля (1931-2002).

Матеріали про співака у Музей передала його дружина, народна артистка України Тамара Дідик.

О. Врабель - Дон Жуан в однойменній опері В.А. Моцарта

На відкритті  виставки прозвучать записи вокальних творів у виконанні співака, а також демонструватиметься фрагмент з опери Б. Лятошинського “Золотий обруч” (запис 1985 р.), де  Олександр Врабель виконує партію Тугара Вовка.

О. Врабель - Тугар Вовк в опері Б. Лятошинського "Золотий Обруч"

Врабель Олександр Михайлович (26 лютого 1931, с. Іванівці, Мукачівського району, тепер Закарпатська обл. – 6 травня 2002, м. Львів) – український оперний співак (баритон), заслужений артист України (1964), народний артист України (1972), Лауреат Міжнародного конкурсу молодих оперних співаків в Софії (Болгарія) (1963), дипломант Всесоюзного конкурсу ім. М. Глінки (1962), лауреат І Всеукраїнського конкурсу вокалістів (1959), чоловік співачки Тамари Дідик.

Ще студентом, у 1957 р. прийнятий у склад трупи солістів Львівського театру опери та балету ім. Івана Франка (тепер – Львівський національний театр опери та балету ім. С. Крушельницької). Львівську державну консерваторію ім. М. Лисенка закінчив 1960 р. – клас Олександра Васильовича Карпатського, соліста першої половини ХХ ст. театрів Петрограда, Києва, Львова, Варшави, Познані, Мадриду.

Красивий, великий голос напрямку італійського bel canto, надзвичайна врода, сценічна статура молодого співака потребували лише “шліфування” і удосконалення майстерності. Тому головне, над чим працював викладач з Врабелем – рухливість голосу, розуміння оперного образу в контексті композиторського стилю, епохи, місця дії.

Понад три десятиріччя належав Олександр Врабель Львову, Львівському театрові. Його блискучі образи у вердіївському репертуарі: Ріголетто, Граф ді Луна, Родріго, Амонасро, Жермон Карлос (“Ріголетто”, “Трубадур”, “Дон Карлос”, “Аїда”, “Травіата”, “Ернані”, “Отелло”) стали вершиною творчості Врабеля і театру. Любив опери П. Чайковського: “Євгеній Онєгін”, “Іоланта”, “Пікова дама”, Ж. Бізе “Кармен” і “Шукачі перлів”, Дж. Пуччіні “Тоска” і “Богема”, де виконував неповторні партії (відповідно) Онєгіна, Роберта, Томського, Ескамільо, Зурги, Скарпіа, Марселя.

В українському репертуарі, такому різнобарвному і різноплановому, був також неповторним: Султан (“Запорожець за Дунаєм”), Іван – (“Катерина”М. Аркаса), Назар (“Назар Стодоля” К. Данькевича), Гриць (“У неділю рано...” В. Кирейка), Гурман і Зорге (“Украдене щастя” і “Ріхард Зорге” Ю. Мейтуса), Тугар Вовк (“Золотий обруч” Б. Лятошинського).

І завжди залюбки співав пролог та партію Сільвіо в опері Р. Леонкавалло “Паяци”, з чим вперше вийшов на оперну сцену.

У 1972 році Олександр Врабель розпочав не менш вдалу викладацьку кар’єру, (з 1990 – доцент, 1996 – професор Львівської музичної академії ім. М. Лисенка). Україна гордиться такими співаками, як Олександр Теліга і Степан П’ятничко – співаками світового рівня, Андрієм Хавункою, який “перебрав” партії свого наставника у Львівському театрі опери та балету. ім. Соломії Крушельницької. Вони і ще багато інших співаків, своєю славою завдячують викладачеві Львівської музичної академії ім. М. Лисенка Олександрові Врабелю. (О. Паламарчук, "Енциклопедія Львова")