Вівторок, 03 лютого, 2015

6 лютого - 2 березня 2015 р. - виставка "Музичні видавництва Галичини: 130 років історії"

Цього року відзначаємо 130-річчя від дня заснування першого українського нотного видавництва Галичини “Бібліотека музикальна” і 110-ті роковини видавництва “Торбан”.

У Галичині від 60-х років ХІХ ст. культурно-просвітницькі товариства за участю аматорських хорових колективів систематично проводили музично-декламаційні вечори на вшанування громадських і культурних діячів, важливих історичних подій. Практикувались також і розважальні концерти, часто з танцями. Центральною подією культурного життя української громади були щорічні вшанування пам’яті Т. Шевченка, що мали не лише мистецьке, але й ідейно-політичне значення. Потреба у відповідному репертуарі стимулювали творчість композиторів. На хвилі широкого розгортання концертного руху в Галичині виникло питання спеціалізованих нотних видавництв. Першу спробу у цьому напрямку здійснили учасники хору “Академічного братства” О. Нижанківський, К. Студинський, Й. Партицький, А. Крушельницький, які заснували у 1885 р. “Бібліотеку музикальну”. Від 90-х рр. при товариствах “Боян” у Львові, Станиславові, Дрогобичі, Перемишлі діяли так звані “підручні музичні видавництва”. У лютому 1905 р. у Львові за ініціативою композитора Я. Ярославенка було створене приватне нотне видавництво “Торбан”. Деякий час діяли видавництва “Ліра” (засноване 1913 р. М. Гайворонським і О. Залеським у Львові), Музичного товариства ім. М. Лисенка (засноване у Львові 1921 р.).

За роки існування галицьких нотних видавництв були опубліковані численні хорові, вокальні, інструментальні твори композиторів і Західної, і Східної України. Як писав Ф. Колесса, “це послужило причиною до об’єднання українців по обох боках давнього кордону в праці на музичнім полі”.

На виставці експонуються матеріали з фондів Музично-меморіального музею Соломії Крушельницької у Львові та Інституту досліджень бібліотечних мистецьких ресурсів Львівської національної наукової бібліотеки України ім. В. Стефаника. Висловлюємо щиру вдячність за участь в організації виставки виконуючій обов’язки директора Інституту п. Ользі Осадці, завідувачу відділу наукових досліджень музичних творів та фотодокументів п. Володимиру Пасічнику, молодшому науковому співробітнику бібліотеки п. Наталії Косаняк.

Під час відкриття прозвучать вокальні твори у виконанні знаної львівської співачки Лілії Коструби

Мар’яна Зубеляк

Відкриття 6 лютого о 16.00                                                            Вхід вільний