Вівторок, 04 листопада, 2014

"Ніч у Львові" - листопад 2014 р.

В рамках фестивалю "Ніч у Львові" в Музеї відбудуться дві події, присвячені Мирославу Скорику

14 листопада (п’ятниця) - Зустріч з Маестро Мирославом Скориком

16 листопада (неділя) - Вечір мелодій Мирослава Скорика. Виконавці - Лідія Футорська (скрипка), Сергій Хоровець (кнопковий акордеон)

Почоток о 20.00. Ціна квитка 25 грн.

Мирослав Скорик (1938 р.н.) – один з найвидатніших сучасних композиторів, який проявив себе у різноманітних жанрах музики. Крім “класичного” спрямування митець цікавиться естрадою, він першим вніс в українську “легку” музику ритми джазу і рок-музики.

Народився М. Скорик у Львові. Його родина була тісно пов’язана з музикою – бабуся Олена Охримович була рідною сестрою Соломії Крушельницької, дідусь Іван Охримович – відомим фольклористом і диригентом. Мирослав рано проявив любов до музики.

1948 р. всю родину Скориків було репресовано більшовицьким режимом та вивезено до Анджеро-Судженська Хабарівського краю. Проте навіть у таких суворих умовах він продовжував займатися музикою, написав свої перші твори.

До Львова повернувся у 1955 р. Вступив до Львівської консерваторії на клас композиції. Навчався спочатку у С. Людкевича, потім в А. Солтиса, в класі якого завершив навчання у 1960 р. Його дипломною роботою стала кантата “Весна” на слова І. Франка. Після завершення навчання залишився викладати у Львівській державній консерваторії. В цей період створив вокально-інструментальний ансамбль “Веселі скрипки”, який виконував естрадні пісні композитора.

У 1965 р. знаменитий режисер С. Параджанов запросив М. Скорика написати музику до його фільму “Тіні забутих предків” за повістю М. Коцюбинського. На основі музики до кінофільму композитор згодом створив “Гуцульський триптих”. Цей твір розпочав серію дуже цікавих і незвичних за трактуванням народнопісенних інтонацій творів. До них належить Перший концерт для скрипки з оркестром, “Речитативи і рондо” для скрипки і фортепіано, “Коломийка”, “Бурлеска” для фортепіано, “Карпатський концерт” для оркестру, який здобув світове визнання. Важливе місце в доробку композитора займає музика до кінофільмів (близько 40) і мультфільмів. Візитною карткою його творчості стала знаменита “Мелодія” з кінофільму “Високий перевал”.

1966 р. композитор переїхав до Києва і обійняв посаду викладача класу композиції у Київській державній консерваторії ім. П. Чайковського. Свою фахову підготовку завершив у Московській консерваторії в класі Д. Кабалевського.

У 1970-х рр. композитор займається редагуванням творів: “На русалчин великдень” М. Леонтовича, “Купало” А. Вахнянина, “Роксоляна” Д. Січинського. Композитор розшифрував Лютневу табулатуру, яка зберігалася в архівах Львівської наукової бібліотеки ім. В. Стефаника. Інтерес до музики минулих епох збагатив і власну творчість митця – він написав Концерт для віолончелі і симфонічного оркестру, партити.

1984 р. М. Скорик повернувся до Львова, очолив кафедру композиції у консерваторії та Львівську організацію спілки композиторів України. Митець займається і музично-громадською роботою, організовує фестивалі: “Музика українського зарубіжжя”, “Пам’яті жертв голодомору”. Як композитор і диригент гастролював у Німеччині, Австрії, Франції, Голландії, Болгарії, Чехії, Словаччині, Польщі, США, Канаді, Австралії.

У 1999 р. він очолив Інститут музичної україністики та кафедру української музики Національної музичної академії України ім. П. Чайковського в Києві. З 2011 р. – художній керівник Національного театру опери та балету ім. Т. Шевченка.

Мирослав Скорик – Герой України (2008 р.), Заслужений діяч мистецтв України (1969 р.), Народний артист України (1988 р.), лауреат Національної премії України ім. Т. Г. Шевченка (1987 р.), кавалер орденів “Знак пошани” (1971 р.) і “За заслуги” ІІІ ступеня (1998 р.). Член-кореспондент Академії мистецтв України (2001 р.), Член Національної Спілки композиторів України (з 1968 р.), Голова (2006 р.), Почесний співголова (2010 р.) НСКУ.

Творчість останніх років вражає розмаїтістю, несподіваністю художніх відкриттів. До цікавих здобутків належать оркестрові транскрипції каприсів Паґаніні, Цикл прелюдій і фуг, симфонічна поема “Спогад про Батьківщину”, опера “Мойсей” за поемою І. Франка, балет “Повернення Баттерфляй”.

Данута Білавич
(з кн. Львів музичний: інформаційний посібник. – Львів, 2014)