Музично-меморіальний музей Соломії Крушельницької
en / de

Музично-меморіальний музей
Соломії Крушельницької у Львові

Філія: Меморіальний музей Станіслава Людкевича

Веб-сайт створений за підтримки Управління культури та туризму Львівської міської ради.

Середа, 24 вересня, 2014

23 вересня - 30 листопада 2014 р. виставка "Скарби Соломіїного Дому"

Цьогорічна виставка "Скарби Соломіїного Дому" приурочена до двох дат – 142–ої річниці від дня народження Соломії Крушельницької та 25-ти ліття діяльності меморіального музею співачки у Львові. На виставці експонуються матеріали, які впродовж 2014 року поповнили музейну колекцію – фонди Соломії Крушельницької, Станіслава Людкевича, Музичних діячів та інші. На жаль, через обмежену площу, експонується лише незначна кількість із понад п’ятсот музеєфікованих пам’яток.

Більша частина виставки "Скарби Соломіїного Дому" відведена для експонатів, які донедавна зберігалися у музейному депозиті – архіві фундаторки нашого Музею Одарки Бандрівської. Впродовж багатьох років ця колосальна збірка у декілька тисяч одиниць є ключовим активом у процесі комплектування музейної колекції. Адже Одарка Карлівна зберегла не тільки меморіальну спадщину своєї тітки – Соломії Крушельницької, вона опікувалася також й архівами свого батька – Карла Бандрівського, брата Володимира, сестри і швагра – Ольги і Тараса Шухевичів. Опрацьовуючи це зібрання, працівники Музею в першу чергу фокусувалася на дослідженні меморій, пов’язаних з іменем Соломії Крушельницької. Саме ці артефакти стали основою постійної експозиції Музею співачки.

Цього ж  року в науковий обіг введено іншу частину депозиту, зокрема, матеріали особистих архівів самої Одарки Бандрівськоїі та членів її родини. Так, на виставці експонуються щоденники Одарки Бандрівської, які вона вела впродовж 1974-1975, 1979 років. Її життєва історія може слугувати сьогодні важливою джерелознавчою базою для мистецтвознавців та дослідників історії музичної культури Львова. Ще один рукопис – текст виступу О.Бандрівської на торжествах з нагоди 100 літнього ювілею Соломії Крушельницької. Тут читаємо: "Мені пощастило, що я, будучи племінницею Соломії Крушельницької, могла проживати з нею в Італії під одним дахом протягом 1928-29 років та навчатися у неї сольового співу. Приємно вразила мене атмосфера великого мистецтва, що панувала в домі Соломії Крушельницької. Тітка жила музикою і жила для музики". На виставці представлено також  інші рукописи, це: музичні твори Бориса Кудрика, Зиновія Лиська та Стефанії Туркевич – першої української жінки-композиторки.

  
Особливо атрактивною є та частина виставки, де презентуються зразки різноманітних вишивок. Це роботи сестер Соломії Крушельницької – Анни та Емілії. Підсилюють ці родинні реліквії оригінальні фотографії Крушельницьких у традиційних національних строях. Увагу привертають також і фрагменти жіночого одягу співачки, її сестер та племінниць, які репрезентують стиль та смаки їхніх власниць. Сьогодні не легко збагнути, який зміст несуть ці речі, що вони можуть розповісти нам про Соломію Крушельницьку як людину у контексті її приватного чи професійного життя. Ці пам’ятки стали для нас своєрідними "живими" знаками і символами реальної особи – патронеси нашого Музею - Соломії Крушельницької.

Наступна група експонатів пов’язана з іменами інших представників українського музичного мистецтва. Мова йде про композитора Станіслава Людкевича та піаністку Любку Колессу. На виставці експонуються листи Володимира Старосольського та Ольги Ціпановської, адресовані С. Людкевичу. Ці рукописи входять до складу колосального епістолярію композитора, опрацювання якого розпочато у цьому році.

У 2014 фонди музею Соломії Крушельницької збагатилися також і завдяки щедрим подарункам. Так, учениця Любки Колесси, П’єретт Фромо Савуа (Канада) передала в дар Музею декілька фотографій та особистих речей української піаністки. На виставці експонуються дві світлини Любки Колесси та Різдвяне привітання від власника фірми інструментів Едвіна Бехштайна.

Працівники Музею Соломії Крушельницької також щиро вдячні пані Зоряні Білик за збірку оригінальних фотографій кін. ХІХ поч. ХХ століття, на яких представлені члени родини Старосольських-Шухевичів. Вислов­люємо свою вдячність також і пану Олександру Коробову за передані у фонди матеріали до історії Львова. Фонд звукозаписів Музею поповнися також цікавими матеріалам, це – архівні платівки фірм "Odeon", "His masters voice", "Polidor" які подарував львівський колекціонер Олександр Москаленко. 

Ірина Криворучка, куратор виставки

Архів

 

Довідка для відвідувачів:

Музично-меморіальний музей Соломії Крушельницької

79007, м. Львів, вул. С. Крушельницької, 23.
Тел. 38(032) 261 04 76, тел/факс 261 04 74
e-mail: [email protected]

Експозиція музею працює щодня з 10 до 17 год.
Вихідний день – вівторок.

Порядок проведення екскурсій у СУБОТУ, НЕДІЛЮ та НЕРОБОЧІ ДНІ:

Екскурсійний супровід згідно такого розкладу:
10.30, 12.00, 14.00, 16.00
Група – до 15 осіб

Вхідний квиток:

  • для учнів і пенсіонерів – 10 грн.
  • для студентів – 20 грн.
  • для дорослих відвідувачів – 30 грн.

Екскурсійне обслуговування для всіх категорій відвідувачів – 100 грн.

Відділ: Меморіальний музей Станіслава Людкевича

79011, м. Львів, вул. С. Людкевича, 7.
Тел.: 38 (032) 276 96 12
e-mail:  [email protected]
https://ludkevytch.in.ua

Музей приймає відвідувачів у п’ятницю і неділю з 10.00 до 17.00

Екскурсії – за попереднім замовленням
Екскурсійна група – до 10 осіб

Вхідний квиток:

  • для учнів і пенсіонерів – 10 грн.
  • для студентів – 20 грн.
  • для дорослих відвідувачів – 30 грн.

Екскурсійне обслуговування для всіх категорій відвідувачів – 50 грн.