Вівторок, 24 вересня, 2013

23 вересня - 13 жовтня виставка "Скарби Соломіїного Дому"

Щороку фонди Музично-меморіального музею Соломії Крушельницької у Львові поповнюються численними артефактами. За кожним новим музейним предметом стоїть своя історія, пов’язана не тільки з особою славетної Соломії Крушельницької. Ці пам’ятки служать джерелом нашого "нового" знання про історію музичного життя Львова, або ж відкривають невідомі сторінки українського чи зарубіжного музичного мистецтва. Частину цьогорічного музейного зібрання представлено на традиційній виставці "Скарби Соломіїного дому", яка експонується з нагоди 141-ої річниці від дня народження Соломії Крушельницької. Ця виставка приурочена також ще до однієї дати: цієї осені виповнюється 110 років відтоді, коли Соломія Крушельницька купила у Львові будинок по вул. Крашевського (тепер – вул. С.Крушельницької № 23). З огляду на славетну власницю мешканці Львова з часом почали називати цей дім "Музикальна кам’яниця". З 1989 року на другому поверсі будинку відкрився музей Соломії Крушельницької. Виставка "Скарби Соломіїного дому" стане першим кроком у рамках проекту "110 років Музикальній кам’яниці", який працівники меморіального музею співачки будуть презентувати циклом різноманітних заходів впродовж вересня-листопада цього року.

У 2013 році поповнення збірки музею Соломії Крушельницької велося з декількох джерел. Так, чимала частина нових експонатів надійшла з депозитного фонду – архіву Одарки Бандрівської, фундаторки нашого музею. Цю багату й унікальну за своєю насиченістю колекцію, музейники опрацьовують вже впродовж багатьох років. Щоразу, описавши наступний масив архівних матеріалів, ми все більше усвідомлюємо – роль Одарки Бандрівської у справі збереження раритетних пам’яток української музичної культури, зокрема архіву Соломії Крушельницької, важко переоцінити. Так, на виставці представлено декілька унікальних документів, зокрема, рукописний текст народної пісні "Ой гаю, гаю мій", який сама Соломія Крушельницька записала у селі  Біла 31 серпня 1898 року. Експонується ще один рукопис співачки – текст і ноти народної пісні "Атамане, Батьку наш" в обробці О. Нижанківського. Особливої уваги заслуговує також і листування Одарки Бандрівської з представниками Тернопільської Ради народних депутатів, яке вона вела у листопаді 1971 року. Тоді від імені усієї родини співачки Одарка Бандрівська активно виступила з протестами проти запланованого владою демонтажу пам’ятника на могилі о. Амвросія і Теодори Крушельницьких у селі Біла. На виставці можна оглянути також і нотні видання з бібліотеки Соломії та Анни Крушельницьких. Це твори українських і зарубіжних композиторів – Миколи Лисенка, Василя Барвінського, Остапа Нижанківського, Станіслава Людкевича, Ріхарда Вагнера та інших.

Наступна група виставкового матеріалу розповідає про контакти працівників музею з мешканцем Риму – графом Карло Чезаріні, сином близької приятельки Соломії Крушельницької італійки вірменського походження Анаїд Сарухман-Бек. Минулого року пан Чезаріні подарував у фонди музею два цінні документи з архіву Крушельницької, що зберігалися у їхній родині. Цього року він надіслав до Львова ще один документ – музичну присвяту Соломії Крушельницькій від італійського співака Антоніо Котоньї, яку цей митець подарував українській співачці з нагоди її успішних виступів у Римі у 1905 році.

Фонди музею Соломії Крушельницької поповнилися також і двома досі невідомими спогадами про Соломію Крушельницьку львівської письменниці, перекладачки і культурно-громадської діячки Ольги Дучемінської. Рукописний варіант цих спогадів зберігався в архіві онука письменниці Івана Мигула, який і передав їх до музейної колекції. Збірка оригінальних фотографій Соломії Крушельницької збагатилася ще однією світлиною, на якій зображено співачку у ролі Єлени в опері А. Бойто "Мефістофель". Це подарунок від Ірини та Ігоря Котлобулатових.

На виставці демонструються також архівні платівки фірм "Columbia", "Syrena", "Odeon", "His masters voice" із записами музичних творів у виконанні хору Дмитра Котка та українського хору під керівництвом А.Савицького, співаків М.Мироненка і Євгена Жуковського та інших.

Ще один подарунок від родини Уляни і Петра Дзиндрів. Це конкурсний проект пам’ятника на могилу Соломії Крушельницької, автором якого є львівський скульптор Євген Дзиндра.

Ірина Криворучка, куратор виставки