Четвер, 22 серпня, 2013

22 серпня - 15 вересня - виставка "Ретроспектива української незалежності"

Виставка матеріалів з фондів Меморіального музею Михайла Грушевського, присвячена 22-ій річниці Незалежності України.

Відкриття виставки 22 серпня (четвер) о 16 год.

“Україна стала самостійною й незалежною, відокремленою державою”

М. С. Грушевський. На порозі нової України

Кожна нація має своє історичне призначення. І, якщо народ, який тисячоліттями тримається своєї землі, захищаючи її кров’ю своїх найкращих синів і дочок, творить свою власну духовну і матеріальну культуру, він виконує свою унікальну історичну місію.

Переносячись думками у далекі часи, згадуємо славні подвиги наших предків, котрі впродовж багатьох століть виборювали незалежність.

Найбільш трагічним видалося ХХ століття, яке не раз дарувало шанс українцям створити свою державу. Після довгого періоду важкої неволі, у 1917 році український народ, відновлюючи свою історичну пам’ять, творить свою державність. Велику роль у цьому процесі відіграв президент Української Народної Республіки Михайло Грушевський. Дякуючи його активній позиції УНР відновлює всі національні атрибути державності: синьо-жовтий прапор, герб – тризуб і гімн “Ще не вмерла Україна”. Втілення цих ідей в життя вартувало великих зусиль. І, хоч не вдалося тоді державу втримати, все ж цей короткий період утвердив в народі ідею відродження його державної традиції.

На жаль, безуспішними були і наступні спроби українців отримати незалежність. Історична доля веде український народ незвіданими шляхами до здійснення його історичного призначення. І, коли, здавалось, вже зовсім втрачені всі ілюзії, надії та сподівання, доля знову дає нам ще один шанс. Він з’являється наприкінці ХХ ст. І тут своє вагоме слово сказала українська прогресивна інтелігенція: колишні політв’язні, дисиденти...

Вони першими, незважаючи на шалений спротив тоталітарного совєтського режиму, виходили на вулиці українських міст і з гаслами “Україні волю!”. З’являються громадські організації, товариства, спілки: Українська Гельсінська Група, “Спадщина”, Товариство Лева, “Меморіал” та інші. Тоді ж був утворений Народний Рух України, очолюваний Вячеславом Чорноволом. Активна і безкомпромісна позиція народних депутатів, представників демократичних організацій, спричинилась до того, що 24 серпня 1991 року був прийнятий Акт проголошення незалежності України. Порив народу до волі був підтверджений 1 грудня 1991 року, коли більш як 90 відсотків громадян сказали “так” незалежній Українській Державі.

З нагоди 22 річниці Незалежності України у Музично-меморіальному музеї Соломії Крушельницької Державний меморіальний музей Михайла Грушевського у Львові презентує виставку матеріалів із фондів музею, яка висвітлює шлях українського державотворення ХХ ст. Серед експонатів творі М. Грушевського; нотографія (українські гімни) з родини Грушевських, українська періодика з діаспори (часописи: Альманах УНС, Новий шлях, тощо). Оригінальні документи Народного Руху України (постанови, ухвали, відозви, тощо), самвидав, праці Вячеслава Чорновола.

Представлені на виставці художні полотна В. Островського, В. Патика, Є. Безніска, які відображають події народження і становлення української державності.

Тернавська О.Г., ст. науковий співробітник ДМММ Грушевського у Львові

Ванчура О.М. гол. зберігач фондів ДМММ Грушевського у Львові