Четвер, 16 травня, 2013

18 травня - 15 червня - Виставка “Львів: штрихи до музичного портрету міста"

У різнобарвному полікультурному просторі Львова музика завжди займала особливе місце. Давні й сучасні мелодії також і нині є невід’ємною частиною Львова, що робить столицю Галичини особливо привабливою та чарівною. Музичне життя міста вже не можливо уявити сьогодні без традиційних фестивалів, конкурсів та мистецьких імпрез.

Львів називають по-різному, одна з прикметних характеристик цього міста окреслена так: "музика в камені". Своєрідний "музичний архітектурний ансамбль" Львова творять міські театри, провідну партію серед яких веде Львівська опера. Красу і велич музичної архітектури міста підкреслюють будинки львівської філармонії і музичного училища, органний зал та численні храми міста, а також звукова гама львівських парків. У симфонію нашого міста гармонійно вплітається особлива мелодія "музикальної кам’яниці" – колишнього будинку Соломії Крушельницької, у якому тепер розташований меморіальний музей славетної львів’янки.

"Музичні профілі" давнього Львова – багатоликі та мультинаціональні, представлені іменами талановитих митців: композиторів, співаків, піаністів, скрипалів, диригентів та інших музик, чий слід навіки залишився у львівському середовищі. Серед найяскравіших особистостей минулого, які пов’язані зі Львовом, є польський композитор доби ренесансу Мартін Леополіта, австрієць Франц Ксавер Моцарт (наймолодший син Вольфганга Амадея Моцарта), відомий німецький теоретик музики Філіп Кірнбергер (учень Йогана Себастьяна Баха), польський музикант Юзеф Ельснер (ректор Варшавської консерваторії, учитель Фридеріка Шопена), видатний скрипаль Кароль Ліпінський (суперник і друг Паганіні) та багато інших. На сценах львівських театрів виступали відомі оперні співаки, які приїжджали сюди на гастролі з багатьох країн світу. Українські митці представлені також знаменитими іменами, це співаки Соломія Крушельницька, Олександр Мишуга, Модест Менцинський, Михайло Голинський, Іра Маланюк, композитори Станіслав Людкевич, Василь Барвінський, Микола Колесса, Остап і Нестор Нижанківські, піаністи Володимира Божейко, Любка Колесса, Галя Левицька, Роман Савицький та інші.

Яким же ж насправді є "музичний портрет" Львова – європейським чи суто галицьким? Можливо, це місто має своє особливе, тільки йому притаманне, "львівське" обличчя.

Виставка "Львів: штрихи до музичного портрету міста", побудована на фотоматеріалах фондів Музею Соломії Крушельницької та приватної колекції Ірини та Ігоря Котлобулатових, присвячена українським музичним діячам першої половини ХХ ст., життя і праця яких були тісно пов’язані зі Львовом.

Куратор виставки Ірина Криворучка