Понеділок, 04 лютого, 2013

Спростування помилок у статті С. Бобкової “У філармонії мовчить лише орган...” в газеті “Високий Замок” за 31.01.2013 р.

19 січня цього року відбулася екскурсія “Таємниці Львівської філармонії”, яку підготувала і провела завідувач наукового відділу Музично-меморіального музею Соломії Крушельницької у Львові Данута Білавич. Екскурсія відбулася завдяки ініціативі туроператора “Відвідай” за сприяння адміністрації філармонії.

Ця подія отримала певний резонанс у засобах масової інформації. Проте не всі журналісти відповідально поставилися до свого завдання. Так, 31 січня у газеті “Високий Замок” (додаток “Леополіс” № 5) була опублікована стаття Сюзанни Бобкової “У філармонії мовчить лише орган...” У цій статті автор допустила ряд прикрих помилок. Оскільки у тексті своєї статті С. Бобкова постійно посилається на слова Д. Білавич, вважаю за необхідне спростувати перекручену інформацію.

Зокрема, у матеріалі вказано, що архів видатного композитора Василя Барвінського був знищений під час німецької окупації (тобто фашистами у роки ІІ Світової війни). Насправді, творчий доробок композитора був спалений на подвір’ї консерваторії (зараз це приміщення філармонії) у 1948 році, коли В. Барвінський був заарештований радянським режимом і висланий на десятилітнє заслання у табори Мордовії.

Наступна помилка стосується органу Львівської філармонії. У тексті С. Бобкової сказано: “У ті часи (під час німецької окупації – Д.Б.) дуже постраждав орган. Колись сюди його перенесли з Домініканського костьолу...” Насправді, під час війни постраждав інший орган, виготовлений у 1920-х роках львівською фірмою Рудольфа Хассе спеціально для концертного залу філармонії, а з Домініканського костьолу орган був перенесений у філармонію вже після ІІ Світової війни, у 1950-х роках, з ініціативи тодішнього проректора Львівської консерваторії А. Котляревського.

По-різному у статті названо найвідоміше музичне товариство в Галичині. Його правильна назва – Галицьке музичне товариство (з 1838 р.), а від 1919 р. – Польське музичне товариство.

І остання неточність. Видатний сучасний український композитор Мирослав Скорик не є “троюрідним племінником”, а онуком рідної сестри Соломії Крушельницької Олени Крушельницької-Охримович.

Данута Білавич