Четвер, 21 січня, 2010

22 січня 2010 р. о 15.00. Презентація видання: Зеновія Штундер. Станіслав Людкевич: життя і творчість. Том 2 (1939-1979)

Нас визволили – і нема на то ради...
С. Людкевич

Упродовж 2009 р. працівники Музично-меморіального музею Соломії Крушельницької підготували різножанрові видання. Це – інформаційно-методичний посібник “Львів музичний”, фотокнига “Соломія Крушельницька. Міста і слава”, бібліографічний довідник “Музею Соломії Крушельницької – 20 років”. У цьому ряді особливе місце посідає монографія старшого наукового співробітника Меморіального музею Станіслава Людкевича, кандидата мистецтвознавства Зеновії Штундер "Станіслав Людкевич. Життя і творчість. Том 2 (1939-1979)" (видавництво "Місіонер").
Монографія присвячена постаті видатного українського композитора, музико­знавця, фольклориста, педагога Станіслава Людкевича (24.01.1879-10.09.1979), який впродовж багатьох десятиліть очолював музичне життя Галичини.
Другий том охоплює період трьох окупацій Галичини – 1939-1941 ("перші совєти"), 1941-1944 (німецько-фашистська окупація), від 1944 р. – друга радянська окупація. Автор книги, – вдова С.Людкевича, – не лише свідок, але й учасник і жертва драматичних подій, які відбувалися в Галичині. Вона емоційно, з болем в серці описує життя митця в умовах ідеологічного та морального тиску. Станіслав Людкевич не був репресований радянським режимом, але постійно відчував "опіку" відповідних органів. Він був свідком того, як постраждали його друзі, однодумці, зокрема, Володимир Старосольський (помер у радянському концтаборі в 1942 р.), Василь Барвінський (відбув 10 років заслання) і сама Зеновія Штундер (17-річною була заарештована органами НКВД, у 1973 р. її звільнили з роботи в консерваторії як "класового ворога", погрожували позбавити наукового ступеня), намагався допомогти їм, чим міг.
Творчість багатьох талановитих українських митців, яким судилося жити і творити в нестерпних умовах більшовицького тоталітаризму, ще чекає своєї об’єктивної, зваженої оцінки. Монографія Зеновії Штундер послужить поштовхом для майбутніх дослідників української історії та культури ХХ століття.
Видання розраховане на широку аудиторію – музикознавців, любителів музики, усіх, кому не байдужа музична культура України.
Презентація відбувається напередодні Дня народження Станіслава Людкевича.

Роксоляна Пасічник