Понеділок, 05 листопада, 2018

Соломія Крушельницька про підготовку вокалістів

Пару міркувань відносно підготовки вокальних кадрів і кваліфікованих викладачів співу.

Cоломія Крушельницька, концертмейстер Богдан Дрималик зі студентами Львівської державної консерваторії ім.М.Лисенка,
1940-і рр.

...При наборі учнів до музучилища і студентів до консерваторії слід вважати керівними голосовий матеріал, природну музикальність, якість музичного відчуття та музичну підготовку і брати до особливої уваги стан здоров’я кандидатів. Без наявності цих передумов у студента шкода його праці, шкода праці педагога і витрат держави.
Перш за все бажала би підкреслити важливість здоров’я у вокаліста, бо із особистого досвіду і педагогічної практики добре знаю, які великі вимоги ставить виконування звання вокаліста, зокрема оперового, до його фізичної сили й витривалості, тому повністю підтримую тих, що висунули домагання дбайливого піклування про побутові умови, житлові, харчові учнів і студентів-вокалістів. Тут потрібна постійна співпраця лікаря інколи з лікарською консультацією.

Щодо підготовки, то ясно, чим вона основніша і більш багатостороння, тим краще. Відомо теж, що хто зріс від дитячих літ в музичному середовищі, той легше може перемогти труднощі вокальних студій. Через те дитяче вокальне виховання має вирішальне допоміжне значення.

До музичної підготовки вокаліста повинно належати, безумовно, володіння фортепіано, принаймні, до такої міри, щоби він міг допомогти собі при самостійному виучуванні музичних творів.
Як передумову прийняття педагогів-вокалістів, викладачів співу слід покласти обов’язкову доповідь перед комісією про метод навчання, а передусім про спосіб емісії і володіння голосом, демонструючи при тому власним співом своє вокальне музичне знання.

Професор С. А. Крушельницька, З листа До Комітету у справах мистецтв при Раді Міністрів УРСР, 29 квітня 1946 р.