Середа, 28 жовтня, 2015

29 жовтня, четвер, 15.00 - презентація нотного збірника "Вокально-хорові твори Дениса Січинського"

Ciчинський Д. Вокально-хоровi твори: навчально-методичний посібник / автор-упорядник Ганна Карась. – Iвано-Франкiвськ: Фоліант, 2015. – 156 с.

Денис Січинський (1865-1909) належить до найбільш трагічних постатей західноукраїнської музичної культури на зламі Х1Х-ХХ століть. Його доля склалася трагічно за життя, несприятливими були обставини для пропагування творчості композитора й після смерті.

Січинський першим в Галичині обрав тернистий шлях професійного музиканта і прагнув заробляти цим собі на хліб. Не закінчивши консерваторії, не маючи постійного заробітку і житла, він мандрує містами і містечками Галичини у пошуках засобів до існування Романтична натура композитора не могла змиритися з рутиною щоденного обов’язку, тому його талант було загублено, а творчу спадщину розпорошено.

Володіючи прекрасним даром хормейстера, Денис Січинський засновує співацьке товариство «Боян» у Коломиї (1893), декілька років керує перемиським (1895-1896), станіславським (1899-1907) «Бояном», організовує хори в селах Микитинці, Угорники (1899) біля Станіславова (нині Івано-Франківськ), Викторові (1901-1902) біля Галича, Яйківцях (1903-1904), бере активну участь у громадсько-культурному житті краю. Критика відзначала великі успіхи хорів, якими він керував.

Творчість композитора різноманітна за жанрами, проте хорова сторінка займає особливе місце завдяки яскравій і глибокоемоційній мелодиці, щирості і безпосередності висловлювання. Особлива увага Д. Січинського до хорової музики зумовлена національною традицією, а також його практичною діяльністю диригента. Почавши від хорових обробок народних пісень, композитор першим у Галичині утверджує жанр хорової кантати, створює низку хорових мініатюр. Більшість хорових творів – акапельні. Життєві негаразди зумовлюють смуток, трагізм, а то й розпач у його творах.

Ганна КАРАСЬ

доктор мистецтвознавства, професор,

завідувач кафедри академічного та естрадного співу

Інституту мистецтв Прикарпатського національного