Понеділок, 17 листопада, 2014

23 листопада, неділя - Вечір спогадів про Любомиру Яросевич (1924-2007). Початок о 15.00. Вхід вільний.

В українському музикознавстві та у справі популяризації музики українських композиторів значна частка здобутків належить доценту кафедри історії музики Львівської державної музичної академії ім. М. Лисенка, кандидату мистецтвознавства – Любомирі Володимирівні Яросевич (дівоче прізвище Мелех).

Народилася 18 листопада 1924 р. в м. Пшасниші Варшавського воєводства (Польща) в родині педагогів. Батько, Мелех Володимир Іванович, викладав музично-теоретичні предмети у середніх спеціальних музично-навчальних закладах, мати, Ольга Юріївна була вчителькою загальноосвітньої школи.

Середню освіту Л. Мелех здобувала у двох гімназіях: Варшавській та Державній гімназії з українською мовою навчання в м. Ярославі, де і склала іспит зрілості (1942 р.). Протягом 1946-1950 рр. навчалась на диригентсько-хоровому відділі Станіславського (нині Івано-Франківського) музичного училища, продовжила навчання на історико-теоретичному факультеті Львівської державної консерваторії ім. М. Лисенка (1950-1955 рр.).

Педагогічну працю Л. Яросевич розпочала у 1955 р. в Івано-Франківському музичному училищі як викладач музично-теоретичних предметів; згодом викладала історію та теорію музики в Івано-Франківському педагогічному інституті ім. В. Стефаника (тепер Прикарпатський університет), у 1972-1974 рр. в цьому ж інституті очолювала кафедру історії, теорії музики та гри на музичних інструментах.

Одночасно викристалізовується наукове спрямування музикознавця, пов’язане з проблематикою синтезу слова і музики. Як підсумок досліджень та закінчення навчання в аспірантурі Інституту мистецтвознавства, фольклору та етнографії ім. М. Рильського АН УРСР, у 1972 р. Л. Яросевич захищає кандидатську дисертацію на тему “Леся Українка і музика (Музика поезії, поезія в музиці)” під науковим керівництвом доктора мистецтвознавства В. Довженка.

У 1974 р. Любомира Володимирівна за конкурсом переходить на викладацьку роботу до Львівської державної консерваторії ім. М. Лисенка (нині Львівська національна музична академія ім. М. Лисенка), де активно працювала на посаді доцента кафедри історії музики до кінця життя.

Педагогічна праця Л. Яросевич характеризувалася впровадженням нових методів активізації навчання. Вимоглива і, водночас, доброзичлива, вона вміла психологічно точно визначити індивідуальні нахили, здібності студента (особливо у класі спеціалізації) та спрямувати їх у відповідне русло, де б вони могли найкраще розвинутися. У класі Л. Яросевич отримали спеціалізацію 28 випускників. Серед них – кандидати мистецтвознавства Н.Татарчук-Толошняк, І. Чоловська-Полякова, О. Король, І. Глібовицький, а також О.Успенська, сестри М. Горбань-Шафран та Г. Горбань-Стернюк, Г. Сіксай-Стефанюк, Р. Мисько-Пасічник, Д. Заборовська-Білавич, І. Глібовицький, А. Кецало, М. Зубеляк, І. Щербанюк, які працюють в різних сферах музичної освіти та мистецького життя України.

Л.Яросевич виступає на Наукових читаннях у Музично-меморіальному музеї Соломії Крушельницької, 1995 р.

Паралельно з педагогічною, музикознавець постійно займалася науково-дослідницькою діяльністю. Основний предмет її досліджень – історія української музики від найдавніших часів до сьогодення. Це підтверджує перелік музикознавчих праць та музично-критичних публікацій.

Наукова діяльність музикознавця була пов’язана також із виступами на наукових сесіях НТШ з питань української музичної культурології, а також з численними науково-творчими контактами за межами України. Це – участь в українсько-польських конференціях “Музика Галичини” (Musica Galiciana), участь в організації та проведенні ювілейних урочистостей, присвячених 120-річчю від дня народження С.П. Людкевича (Ярослав, 1999. Польща).

Пропаганда музичної культури рідного краю червоною ниткою проходила і через лекторську та громадську діяльність Л. Яросевич. Анотації перед концертами, виступи на конференціях, організація Шевченківських вечорів, курс лекторської майстерності у Львівській державній музичній академії ім. М. Лисенка, активна участь у роботі суспільно-культурного товариства депортованих з етнічних територій українців “Надсяння”, тісні творчі контакти з Музично-меморіальним музеєм Соломії Крушельницької у Львові – ось неповний перелік невтомної праці Л. Яросевич, сповненої невичерпного ентузіазму та життєрадісного світосприйняття музиканта, громадянина, патріота.

Галина Стернюк, музикознавець