Середа, 12 листопада, 2014

16 листопада, неділя. Початок о 15.00
Вечір пам’яті Соломії Крушельницької

У програмі:
Перегляд документального фільму "Соломія".

ТРК "Глас", 2014 р. Автор сценарію Олександр Коснічук. Режисер Лариса Колосова. Консультант Галина Тихобаєва.

Концерт вокальних творів Богдана Дрималика

Солістка Лілія Коструба (сопрано)

Партію фортепіано виконують учні Львівської середньої спеціалізованої музичної школи-інтернату ім. С. Крушельницької, клас викладачів відділу концертмейстерства Панчук Л.Б. і Коритко І.Т.

Модератор – Роксоляна Пасічник, старший науковий співробітник Музею

Вхід вільний

Професор Соломія Крушельницька, концертмейстер Богдан Дрималик зі студентами Львівської державної консерваторії ім.М.Лисенка

"Найчастіше в гастролях по Західній Україні С. Крушельницька виходила на сцену з піаністом Богданом Дрималиком. Упродовж багатьох років (аж до останніх днів вдатної співачки) він був не лише її постійним акомпаніатором, партнером по концертних турне, концертмейстером її класу в Львівській консерваторії, а й помічником, другом. Його ім’я було добре знане в Галичині у 30-50-х роках минулого століття.

Богдан Йосипович Дрималик (1898-1956) був надзвичайно цікавою та різнобічно обдарованою особистістю. Зростав і виховувався в родині галицьких інтелігентів (батько його – Йосип Дрималик – довгий час був головою Музичного товариства ім. М. Лисенка). Музичну освіту отримав у Львові, навчаючись по класу фортепіано у Вищому музичному інституті ім. М. Лисенка (у відомої піаністки Марії Криницької). З 1917 по 1920 рік працював в оперній школі як концертмейстер у проф. Ч. Заремби, у 1920-1922 роках багато виступав у камерних концертах, працював піаністом у львівських кінотеатрах. У 1922 році поступив до гірничої академії австрійського міста Леобен. Після її закінчення (з 1928 по 1944 рік) працював інженером на нафтопромислі у лемківському селі Грабівниця (повіт Санок),одночасно займаючись фольклористичною діяльністю: збирав, записував і обробляв лемківські народні пісні. У 1945 році (користаючи з переселенської акції і на виклик дирекції консерваторії) повернувся до Львова та повністю присвятив себе музиці. Працював концертмейстером на вокальній кафедрі консерваторії та співробітником відділу фольклору АН УРСР, де продовжував роботу в галузі фольклористики, займаючись розшифруванням записаних на фонограф Ф. Колессою та Й. Роздольським народних пісень, створював власні музичні композиції для голосу (солоспіви на слова І. Франка, Лесі Українки, Олександра Олеся, М. Вороного, О. Пушкіна, О. Фета, обробки лемківських пісень), фортепіанні та скрипкові мініатюри. Проте, найяскравіше він виявив себе як виконавець-ансамбліст, концертмейстер. Працював із хоровими колективами Будинку культури працівників зв’язку, Львівського обласного будинку вчителя, Лісотехнічного інституту. Багато виступав із різними солістами. Ще в 1919 році акомпанував співакам Р. Прокоповичу-Орленку,С. Стадниковій та скрипалю Е. Дзюбі на концерті в Перемишлі. В газеті "Український голос" було надруковано відгук С. Людкевича на цей концерт. У ньому, зокрема, відзначалося, що "фортепіановий акомпанемент до всіх точок концерту спочивав у руках бувшого питомця нашого Музичного інституту п. Дрималика, який на тім тлі здобув собі вже поважну марку". Піаніст багато виступав зі співаками в різних музичних вечорах, на радіо. У 20-ті роки грав у ансамблі зі скрипалем Є. Перфецьким. Художній рівень цього дуету був таким, що С. Людкевич оцінив виконання ними в одному з концертів сонати Бетховена № 8 для скрипки з фортепіано як бездоганне.

Співпраця С. Крушельницької з Б. Дрималиком розпочалася в 1928 році, коли піаніст супроводжував видатну співачку в гастрольній подорожі по Західній Україні, яка тривала місяць. Вони побували майже в усіх великих містах, а також у селах і навіть у віддалених гірських оселях. "Для мене було великою честю виступати на сцені і акомпанувати співачці зі світовою славою", – читаємо в спогадах Б. Дрималика про це турне.

Після повернення С. Крушельницької на Батьківщину Б. Дрималик став концертмейстером її класу у Львівській консерваторії. З ним вона здійснила свої останні звукозаписи. Чотири обробки народних пісень (одна з них – "Ой, зацвіла черемшина зрісна" – належить перу Б. Дриалика) записала на львівському радіо, коли їй було 76 років. У квітні 1951 року під фортепіанний супровід Б. Дрималика С. Крушельницька наспівала у Львівській консерваторії на магнітну плівку 20 обробок українських народних пісень (зберігаються в кабінеті звукозапису Львівської державної музичної академії ім. М. Лисенка). За участю Б. Дрималика відбувся останній концерт великої артистки.

Колишні учні С. Крушельницької, які мали нагоду спілкуватися з Б. Дрималиком, згадують про нього, як про музиканта високої культури та людину рідкісної доброти"

Із статті: Лідія Ніколаєва. Творча співпраця Соломії Крушельницької з піаністами // Соломія Крушельницька та світова музична культура : статті та матеріали. – Тернопіль, 2012. – С. 28-36.