Четвер, 28 березня, 2013

31 березня 2013 р., неділя - Концерт скрипкової музики у виконанні Петра Цегельського та Етелли Чуприк

Концерт із циклу "Забуті імена". Пам’яті Івана Левицького (1875-1938): до 75-ліття з дня смерті композитора.
У програмі твори І. Левицького для скрипки і фортепіано

Виконавці:
Петро Цегельський (скрипка)
Етелла Чуприк (партія фортепіано)
Звучатиме скрипка 1908 р. львівського майстра Владислава Бачинського
Вступне слово Роксоляни Мисько-Пасічник

Квитки продаються в касі Музею. Ціна – 10 грн.
Попередньо замовити квитки можна за телефоном 261 04 76.
Поспішайте, кількість місць обмежена!

Левицький Іван (16.11.1875 – 8.04.1938) – український композитор, скрипаль, педагог. Народився в с. Мала Лука Скалатського повіту на Тернопільщині в родині священика – о. Омеляна Левицького. Після закінчення сільської школи навчався у Тернопільській гімназії. У 1899-1913 рр. працював судовим службовцем у Тернополі. Змалку мав потяг до музики, співав у хорах. В 1903-1910 рр. працював вчителем співу й музики в гімназії, керував учнівським струнним ансамблем, диригував Тернопільським "Бояном". В 1910 р. складає екзамени у Львові на право викладання співу та гри на скрипці у школах і вчительських семінаріях.

У 1913 р. переїжджає до Львова і працює вчителем співу й музики в приватній учительській жіночій семінарії Товариства "Рідна школа" (1913-1914, 1919-1934) та у школах Сестер Василіянок. На ці роки припадають перші відомі композиторські спроби: хори на слова Т. Шевченка, скрипкові твори, зокрема "Елегія" з присвятою матері.

На початку Першої світової війни І. Левицький був мобілізований до австрійської армії, але невдовзі через поранення його звільнили від військової служби. Впродовж 1914-1918 рр. він поглиблював свої теоретичні знання в галузі гармонії та композиції у Відні (у Р. Штера). Також викладав спів та гру на скрипці на курсах для українських емігрантів, писав хорові твори. Після повернення у 1918 р. до Львова викладав в українській державній семінарії, де керував хором, ансамблем скрипалів, брав активну участь в організації та проведенні щорічних Шевченківських концертів. З 1921 р. одночасно працював у Вищому музичному інституті ім. М. Лисенка у Львові: вів клас скрипки.

У період 20-30-х рр. ХХ ст. І. Левицький перебував у творчому піднесенні. У ті роки він написав свої найвідоміші скрипкові п’єси ("Вальс", "Казка", "Ноктюрн", українські танки), які згодом неодноразово видавалися у збірниках педагогічної музичної літератури як в оригіналі, так і в перекладах для інших інструментів (віолончелі, альта, баяна).

І. Левицький – автор підручників з теорії музики, історії музики та гармонії, які мали, передусім, просвітницьку мету і були адресовані музикантам-аматорам. Це – "Нарис історії музики", "Популярна наука гармонії".

З 1934 р. після закриття української державної семінарії, І. Левицький до виходу на пенсію (1937) викладав музику і співи в польській семінарії. Помер І. Левицький 8 квітня 1938 р., похований у Львові на Янівському цвинтарі.

Роксоляна Мисько-Пасічник